Υλοποίηση εκπαιδευτικής δράσης «Δες τη Ζωή Με Άλλα Μάτια»

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές της Ε & Στ΄ τάξης του σχολείου μας θα συμμετέχουν την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 από 10:00 έως και 11:30 σε ένα δίωρο βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Δες τη Ζωή Με Άλλα Μάτια», εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘΑ, σε συνεργασία με το Σωματείο τυφλών (ΑΜΚΕ) «Με Άλλα Μάτια» με στόχο την εξοικείωση τους με τη διαφορετικότητα και την οπτική αναπηρία και το οποίο θα υλοποιηθεί στον χώρο του σχολείου μας.

Η συντονίστρια, προσκεκλημένη ομιλήτρια με οπτική αναπηρία, ενημερώνει και περιγράφει την καθημερινότητα και την πραγματικότητα της αναπηρίας στην Ελλάδα, την προσβασιμότητα και τα εμπόδια που συναντά. Μέσα από παραδείγματα, συζήτηση και βιωματικές δράσεις, π.χ. επίδειξη τεχνικών συνοδείας ανθρώπων με προβλήματα όρασης-πλαισιωμένη με το σκύλο συνοδό της, οι μαθητές/-τριες ενεργοποιούνται και καλούνται να συζητήσουν αυτές τις καθημερινές συνθήκες διαβίωσης και πώς, συλλογικά, μπορούμε να συμβάλλουμε σε μια πιο συμπεριληπτική κοινωνία.

Υπενθυμίζουμε τις προηγούμενες ανάλογες δράσεις που είχαν υλοποιηθεί για την ευαισθητοποίηση των παιδιών του σχολείου μας με την επίσκεψη των παιδιών της Γ΄ τάξης στο 1ο Ειδικό Δραπετσώνας, στις  12/12/2023 και με την επίσκεψη των παιδιών της Στ΄ τάξης στο ΕΕΕΕΚ ΜΠΟΠΑ Αιγάλεω στις 2/12/2022