Χώροι

Αίθουσα Θεάτρου & Πολλαπλών χρήσεων

Σε αυτή την αίθουσα πραγματοποιούνται όλες οι σχολικές  γιορτές και παραστάσεις, όπως επίσης και τα μαθήματα της Φυσικής και Θεατρικής Αγωγής.

Το 2014 ο Σύλλογος Γονέων δώρισε τον βιντεοπροβολέα και την ηλεκτρική οθόνη προβολής. Οι Θ. Μπαρούτης και ο Θ. Καραούλης τοποθέτησαν και έκαναν την ηλεκτρική σύνδεση των μηχανημάτων.

Το 2021 το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου & Μαρίνας Μαρτίνου δώρισε και εγκατέστησε νέο ηχητικό και μικροφωνικό εξοπλισμό.

Βιβλιοθήκη

Στον χώρο της βιβλιοθήκης υπάρχει μεγάλη ποικιλία από βιβλία. Οι γονείς και ο Σύλλογος Γονέων φροντίζουν με δωρεές να τα εμπλουτίζουν.

Το 2015 οι κ. Αναμουρλόγλου και η κ. Παλούκη Ζωγράφισαν τον  χώρο.

Από το 2019 έχει ενταχθεί στο Σχολικό Δίκτυο Βιβλιοθηκών.

Ο χώρος αξιοποιείται και από την ψυχολόγο του σχολείου για ατομικές συνεδρίες.

Αίθουσα Μουσικής

σε αυτή την αίθουσα υπάρχει ο απαραίτητος μουσικός εξοπλισμός που στόχο έχει την διεύρυνση των μουσικών ικανοτήτων των μαθητών μας.

Εργαστήριο Η/Υ

στο χώρο αυτό πραγματοποιούνται όλα τα μαθήματα πληροφορικής και εφαρμογών για την αξιοποίηση του διαδικτύου στην ζωή των μαθητών.

Αίθουσα Ξένων Γλωσσών

σε αυτή την αίθουσα οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν περαιτέρω τις ικανότητες τους, μαθαίνοντας μια ξένη γλώσσα.

Εργαστήριο Χημείας

στο εργαστήρι αυτό πραγματοποιούνται όλα τα πειράματα και οι εφαρμογές της Χημείας, με όλους τους κανόνες ασφαλείας.

Αυλή / Γήπεδο

στο προαύλιο του σχολείου μας πραγματοποιούνται όλες οι αθλητικές δραστηριότητες.

Διάδρομος

από εδώ περνάνε οι μαθητές κάθε πρωί για να εισέρθουν στις τάξεις του σχολείου.

Γραφείο Διεύθυνσης

ο χώρος αυτός ανήκει στο διευθυντή του σχολείου, ο οποίος είναι υπεύθυνος για την ομαλή λειτουργεία του.

Γραφείο Δασκάλων

στο γραφείο αυτό, οι δάσκαλοι του σχολείου αναλαμβάνουν τις εργασίες που χρειάζονται για να γίνει σωστά το μάθημα, όπως εκτυπώσεις φυλλαδίων και ανακοινώσεων.

Ανακαίνιση του εξοπλισμού του κυλικείου

ολοκληρώθηκαν οι εργασίες για την ανακαίνιση του εξοπλισμού του κυλικείου που λειτουργεί στο ισόγειο του σχολείου μας. Οι αλλαγές στα ντουλάπια και στα πλακάκια ήταν επιβεβλημένη μιας και τα προηγούμενα, μετά από 25 χρόνια, είχαν αρκετές ελλείψεις που δυσκόλευαν τη λειτουργία του κυλικείου.

Ιατρείο

στο χώρο αυτό, οι μαθητές λαμβάνουν ιατρική βοήθεια και περίθαλψη όταν και όποτε το χρειαστούν, με την επίβλεψη του κατάλληλου προσωπικού.

Μουσείο Λαογραφικό & Φυσικής Ιστορίας

οι μαθητές του σχολείου μας – και όχι μόνο – θα μπορούν με απτό και βιωματικό τρόπο να έρχονται σε επαφή με την ιστορία και παράδοση του τόπου μας.

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

με την καθοριστική συμβολή των μαθητών του Δ΄1 (2018) που προετοίμασαν και δώρησαν υποδειγματικές εργασίες για όλων των ειδών τα φυτά και τα ζώα, δίνεται η δυνατότητα στον επισκέπτη του χώρου να έρθει σε επαφή με την ελληνική χλωρίδα και πανίδα.

Ζωγραφιές στην αυλή

στο πλαίσιο του Athens Street Festival 2014, τέσσερις κορυφαίοι Ελβετοί καλλιτέχνες του Street Art επισκέφθηκαν την πόλη μας και μεταμόρφωσαν δημόσιους χώρους της πόλης μέσα από την τέχνη τους με την βοήθεια των μαθητών μας.