Επίσκεψη των παιδιών της Στ΄ τάξης στο ΕΕΕΕΚ ΜΠΟΠΑ Αιγάλεω (2-12-2022)

«Και τι σημασία έχει που δε μοιάζουμε πολύ, που τα μάτια του καθένα κρύβουν μέσα κάτι τι…»
Τα εκτάκια μας, συνοδευόμενα από την δασκάλα τους κ. Ευπραξία και την εκπαιδευτικό από το Τμήμα Ένταξης κ. Δήμητρα  με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία  ( Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης παιδιών Με Προβλήματα Όρασης και Πολλαπλές Αναπηρίες) την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, ύστερα από συνεννόηση των δυο συλλόγων γονέων και τη σύμφωνη γνώμη των εκπαιδευτικών των δυο σχολείων.
Οι μαθητές μας έζησαν μια πρωτόγνωρη εμπειρία. Ξεναγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων, έκαναν χειροτεχνίες με τη βοήθεια των εικαστικών και έπαιξαν παιχνίδια και με τα παιδιά του ΕΕΕΕΚ, όπου ήταν εφικτό, αποδεικνύοντας ότι «μπορούμε να παίξουμε όλοι μαζί ανεξάρτητα την όποια αναπηρία, αρκεί να το θέλουμε» όπως είπε εκπαιδεύτρια των εργαστηρίων.
Στολίδια με πηλό που έφτιαξαν τα παιδιά εκεί -μαζί με άλλες χειροτεχνίες- θα διατεθούν και στο Χριστουγεννιάτικό μας Παζάρι (10-11/12), όπου φέτος αντί για τη “Γωνιά της Προσφοράς” θα υπάρχει ξεχωριστός πάγκος, τα έσοδα του οποίου θα διατεθούν στον σύλλογο γονέων των ΕΕΕΕΚ, προκειμένου να βοηθήσουμε στη συντήρηση και αγορά υλικοτεχνικής υποδομής, εκεί δηλαδή που για άλλη μια φορά οι αρμόδιοι όπως διαπιστώσαμε ιδίοις όμμασι ολιγωρούν…
Τη μεγαλύτερη βέβαια σε αξία προσφορά έκαναν τα εκτάκια μας που χάρισαν σ’ αυτά τα παιδιά, αυτό που έχουν ανάγκη περισσότερο απ’ όλα, την επικοινωνία και την προσωπική επαφή, τα οποία κανένα υλικό αγαθό δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει.
Σπουδαία και τα οφέλη για τα εκτάκια μας. Η συγκεκριμένη δράση ευαισθητοποιεί και καλλιεργεί βιωματικά «τον σεβασμό της διαφορετικότητας και την αποδοχή των ατόμων με αναπηρία ως μέρος της ανθρώπινης ποικιλομορφίας και της ανθρωπότητας», μια από τις βασικές αρχές του κειμένου της σύμβασης του ΟΗΕ.
Χειροποίητες κάρτες από τα εκτάκια και στολίδια με άρωμα κανέλας από τη μαμά Εύα ελπίζουμε να θυμίζουν ευχάριστα στους νέους φίλους αυτή την ξεχωριστή μέρα.
Παράλληλα τα μεγάλα παιδιά του 23ου Δημοτικού Σχολείου δίδαξαν το πραγματικό νόημα των εορταστικών ημερών, αυτό της προσφοράς και της αλληλεγγύης στον συνάνθρωπο, αρετές που γεννούν ελπίδες για πιο ευαισθητοποιημένους αυριανούς πολίτες.
Τα παιδιά αποχαιρετήθηκαν τραγουδώντας όλοι μαζί δυο συμβολικά τραγούδια! Ιδιαίτερα συγκινητικό για όλους το «Παραμύθι» του Χρήστου Θηβαίου με τους υπέροχους στίχους!
Για να παρακολουθήσετε το συγκινητικό βίντεο πατήστε πάνω στον σύνδεσμο: https://fb.watch/hdajV71-HK/