Συμμετοχή στο διαγωνισμό Ρομποτικής με θέμα: «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» (23/3/2024)

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στον εκπαιδευτικό όμιλο της Ρομποτικής θα λάβουν μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό  STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, με θέμα : «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» που θα υλοποιηθεί πρώτα σε περιφερειακό επίπεδο ( σχολεία Αττικής) στις 23 Μαρτίου 2024 στον OTEAcademy. Ο τελικός,  εφόσον προκριθεί η ομάδα μας, θα γίνει μια εβδομάδα μετά στις 30 Μαρτίου & 31 Μαρτίου στο γήπεδο Tae Kwon Do. Για αυτό είναι απαραίτητο να λάβετε υπόψη σας τα παρακάτω :

Α) Ο διαγωνισμός θα γίνει στα κτίρια της ΟΤΕ Academyπου βρίσκεται στο Μαρούσι Αττικής (Πέλικα & Σπάρτης 1, 15122).

Για να δείτε τον χάρτη της περιοχής πατήστε ΕΔΩ.

Β) Οι συμμετέχοντες μαθητές είναι απαραίτητο να βρίσκονται στο χώρο το αργότερο 09:15 – 09:30. Χρειάζεται να συνεκτιμηθεί το γεγονός ότι το πάρκινγκ εκείνη την μέρα θα έχει περιορισμένη διαθεσιμότητα λόγω της παρουσίας πολλών σχολείων στον διαγωνισμό.

Γ) Σύμφωνα με το πρόγραμμα της κατηγορίας που συμμετέχει η σχολική μας μονάδα, όπως φαίνεται στην εικόνα, και ανάλογα με την έκβαση της συμμετοχής μας, υπάρχει το ενδεχόμενο εάν διακριθεί η ομάδα μας και προκριθεί στο Β’ γύρο να χρειαστεί να αποχωρήσουμε περίπου στις 15:00. Σε περίπτωση μη πρόκρισης αποχωρούμε περίπου στις 13:00.

Δ) Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, μετά τη λήξη της σχολικής εορτής , ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός, κος Μπουσούνης Κωνσταντίνος θα χρειαστεί να συνεργαστεί με τους μαθητές της ομάδας για τις τελευταίες λεπτομέρειες της προετοιμασίας. Για τον λόγο αυτό οι μαθητές της ομάδας Ρομποτικής θα παραμείνουν στο χώρο του σχολείου μέχρι τις 13:00. Παρακαλούμε θερμά για την έγκαιρη παραλαβή τους.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για την παροχή περαιτέρω διευκρινήσεων, εκφράζοντας  τις θερμότερες ευχές όλων μας για καλή επιτυχία των μαθητών μας στον διαγωνισμό.

Κωνσταντίνος Μπουσούνης

κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς με την καθοδήγηση του κ. Μπουσούνη Κώστα, καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου μας, με επισκέπτη-εμπειρογνώμονα τον κ. Βασίλη Δρακόπουλο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Υπενθυμίζουμε πως τα υπόλοιπα 12  παιδιά του τμήματος είχαν συμμετάσχει  στην περσινή παρουσίαση.

Για να θυμηθείτε τη δράση που υλοποιήθηκε  κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς με την καθοδήγηση του κ. Μπουσούνη Κώστα, καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου μας, με επισκέπτη-εμπειρογνώμονα τον κ. Βασίλη Δρακόπουλο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πατήστε ΕΔΩ .