Πρόγραμμα Ρομποτικής από την Πέμπτη τάξη του σχολείου μας (2023-2024)

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι και την τρέχουσα σχολική χρονιά, ως συνέχεια της προηγούμενης, στο σχολείο μας θα εφαρμοσθεί Πρόγραμμα Ρομποτικής. Για το σχολικό έτος 2023-2024 στη σχολική μας μονάδα θα λειτουργήσει εκπαιδευτικός όμιλος με 12 μαθητές/τριες της Ε’ τάξης του σχολείου μας ( υπενθυμίζουμε πως τα υπόλοιπα 12  παιδιά του τμήματος είχαν συμμετάσχει στην περσινή παρουσίαση ) με θεματική του την εκπαιδευτική ρομποτική, καθώς και συμμετοχή των μαθητών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο οποίος προκηρύσσεται και θα διεξαχθεί την περίοδο (Οκτωβρίου 2023 – Μαρτίου 2024) με θέμα : «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού».

Η υλοποίησή του ομίλου θα λαμβάνει χώρα κάθε Τρίτη και Παρασκευή, δύο ώρες εβδομαδιαίως από 14:10 έως 14:55. Προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης του ομίλου προσδιορίζεται η Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 και υπεύθυνος του ομίλου ορίζεται ο κ. Μπουσούνης Κώστας, καθηγητής  πληροφορικής του σχολείου μας, με επισκέπτη-εμπειρογνώμονα τον κ. Βασίλη Δρακόπουλο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Για να δείτε το άρθρο για την περσινή συμμετοχή των παιδιών του σχολείου μας πατήστε ΕΔΩ.