“Χελιδονίσματα” και “μαρτάκια” 2020

Συνεχίζοντας την πολύ όμορφη παράδοση ο πάντα δραστήριος Σύλλογος Γονέων έφερε σε επαφή και φέτος τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας με έθιμα που σχετίζονται με τον ερχομό της άνοιξης. Στις 27 Φεβρουαρίου τα παιδιά της Α΄τάξης γνώρισαν το πανάρχαιο έθιμο της “χελιδόνας” από τη χοροδιδάσκαλο και λαογραφική ερευνήτρια κ. Κωνσταντίνα Βήχου και τη δασκάλα τους κ. Ελένη Πισιώτου. Για να θυμηθείτε την αντίστοιχη δράση του Συλλόγου γονέων πέρσι πατήστε εδώ.

Για τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου που είχαν γνωρίσει τα χελιδονίσματα το 2019 ο Σύλλογος Γονέων φρόντισε και ετοίμασε τα γνωστά “Μαρτάκια”, αυτοσχέδια βραχιόλια από άσπρη και κόκκινη κλωστή, δόθηκαν στους μαθητές. Τα βραχιόλια αυτά, που είναι έθιμο που παρατηρείται σε όλα τα Βαλκάνια,  θεωρήθηκε ότι μας προστατεύουν από τον ανοιξιάτικο ήλιο. Όταν φτάσει ο Μάης, τα τοποθετούμε σε κάποιο κλαδί, ώστε να αξιοποιηθεί από τα χελιδόνια που θα φτιάξουν τις φωλιές τους. Αυτό πίστευαν ότι θα φέρει καρποφορία στο δέντρο.

Η πρώτη τάξη του σχολείου μάς έκανε την Τρίτη, πρώτη μέρα του Μάρτη που είχαμε σχολείο, μια ευχάριστη έκπληξη μας περίμενε όλους: οι μικροί μας φίλοι τραγούδησαν το τραγούδι τις χελιδόνας σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας φέρνοντάς μας με τον πιο γλυκό τρόπο την άνοιξη!!!

π