Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2023 από την Δ΄ τάξη του σχολείου μας

Την Κυριακή 19 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2023 πραγματοποιήθηκε για 9η χρονιά με θέμα «H πόλη που ονειρεύομαι: Smart Cities». Στον Τελικό συμμετείχαν 295 ομάδες με περισσότερους από 1.200 μαθητές και μαθήτριες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης παρουσιάζοντας ρομποτικές λύσεις που αναβαθμίζουν τις πόλεις και βελτιώνουν την καθημερινότητα σε αυτές.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Δ΄ τάξη του σχολείου μας. Οι δασκάλες της τάξης κ. Δέσποινα Τάτση και κ. Δήμητρα Δριβάκη, μαζί με τον καθηγητή Πληροφορικής  Κώστα Μπουσούνη, αφιέρωσαν πολλές ώρες (εντός αλλά και εκτός σχολικού ωραρίου) και σχεδίασαν μαζί με τα παιδιά την πόλη που λειτουργούσε με ρομποτικές εφαρμογές. Ήταν μια αξιέπαινη πρώτη προσπάθεια από μαθητές του σχολείου μας και ήδη τα παιδιά ονειρεύονται τη συμμετοχή τους και την επόμενη χρονιά.