Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος :«Τα παιδιά απέναντι στη διαφορετικότητα και στον σχολικό εκφοβισμό»

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας, θα υλοποιηθεί εκπαιδευτική δράση για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό («schoolbullying»). Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας θα συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα εγκεκριμένο από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) κατά το οποίο θα έρθουν σε μια πρώτη επαφή με τις έννοιες της διαφορετικότητας και του σχολικού εκφοβισμού. Μέσα από την ανάγνωση παραμυθιού, τη συζήτηση, το παιχνίδι ρόλων και την τεχνική της δυναμοποίησης ( ζωντάνεμα) της παγωμένης εικόνας οι μαθητές αναπτύσσουν την ικανότητα να αναγνωρίσουν και να αντιμετωπίσουν το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού. Βασική επιδίωξη της εκπαιδευτικής δράσης είναι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας να είναι σε θέση να υποστηρίξουν τον εαυτό τους και τους άλλους, όταν αδικούνται, να συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού (θυματοποίησης), να διαχειρίζονται αποτελεσματικά προβλήματα ή συγκρούσεις καθώς και να μπορούν να λαμβάνουν υπεύθυνες και λειτουργικές αποφάσεις όταν αντιμετωπίσουν-βιώσουν πιθανά περιστατικά σχολικού εκφοβισμού.

Η προτεινόμενη δράση θα υλοποιείται κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο από την εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης του Τμήματος Ένταξης κα Βλάχου Δήμητρα σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής, κα Μακροπούλου Άννα, καθώς και με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων του σχολείου μας.