Ξεχασμένα ρούχα και δοχεία φαγητού

Η εικόνα με τις κρεμάστρες γεμάτες ξεχασμένα ρούχα και τα θρανία με ξεχασμένα δοχεία φαγητού έχει γίνει δυστυχώς μια μόνιμη κατάσταση. Και τη φετινή σχολική χρονιά (2018-19) μέσα σε λιγότερους από δύο μήνες λειτουργίας περισσότερες από 20 ζακέτες, μπλούζες και πολλά δοχεία φαγητού (κουτάλια και πηρούνια) μένουν στα αζήτητα. Το φαινόμενο αυτό θα μπορούσε τουλάχιστον να περιοριστεί αν:

• Σημειώνουμε στην ετικέτα του ρούχου το όνομα και την τάξη του παιδιού.
  • Γράφουμε στο κάτω μέρος του δοχείου τα αρχικά του ονόματος.
  • Υπενθυμίζουμε στο παιδί κατά την αποχώρησή του να βεβαιωθεί ότι επιστρέφει με όσα ήρθε.
  • Κάνουμε (οι γονείς) έλεγχο όταν το παιδί μας επιστρέφει με κάποιο ρούχο που δεν ήταν δικό του και θυμόμαστε να το επιστρέψουμε στο σχολείο την επόμενη ημέρα.

Παρά τις περιοδικές “εκθέσεις” των αντικειμένων αυτών τις ημέρες επίσκεψης των γονέων στο σχολείο μας (τις ημέρες επίδοσης Βαθμολογίας κ.α.) η κατάσταση μάλλον επιδεινώνεται.

Το φαινόμενο αυτό δεν είναι προβληματικό μόνο από την οικονομική πλευρά του θέματος, αφού εσείς οι γονείς καλείσθε να αναπληρώνετε τα αντικείμενα αυτά, αλλά και θέμα ωριμότητας και συνέπειας. Το παιδί στο σχολείο πρέπει να είναι υπεύθυνο και να φροντίζει τα προσωπικά του αντικείμενα από τα πιο μικρά (μολύβια, γόμες) ως τα μεγαλύτερα (μπουφάν, τσαντάκια).

Προσοχή: Σημαντικός είναι και ο χρόνος αναζήτησης. Από την στιγμή που θα αντιληφθούμε την απώλεια, πρέπει να κινηθούμε γρήγορα. Αν ψάξουμε για το χαμένο ρούχο ή δοχείο την ίδια μέρα ή την επόμενη το πρωί οι πιθανότητες εντοπισμού αυξάνονται σημαντικά.

Σας παρακαλούμε αν εντοπίσεται με την βοήθεια των φωτογραφιών κάποιο από τα προσωπικά αντικείμενα του παιδιού σας, ζητήστε την άδεια από τους εφημερεύοντες και παραλάβετέ το από τις κρεμάστρες.