Βιβλιοπαρουσίαση του “Ζυμώνοντας Παραμύθια” Β΄ Τόμος (3 βίντεο+φώτο))

Το “μαγικό ταξίδι” που ξεκίνησε στις 5 Δεκεμβρίου 2014 με την κυκλοφορία του Α΄τόμου του βιβλίου των μαθητών του 23ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας συνεχίστηκε. Οι μικροί συγγραφείς απόλαυσαν την απαγγελία των έργων τους που περιλαμβάνονται στον Β΄τόμο του βιβλίου “Ζυμώνοντας Παραμύθια”.
Η ηθοποιός και βουλευτής Ελένη Γερασιμίδου και η συγγραφέας παιδικών διηγημάτων Λιλή Γάτη διάβασαν τις δημιουργίες των παιδιών μας. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο τέος Δήμαρχος και εκπαιδευτικός Στέλιος Μπενετάτος καθώς και πλήθος γονέων, συγγενών και φίλων.

Την επιμέλεια και την κύρια  φροντίδα για το βιβλίο αυτό ανέλαβε ο διευθυντής του σχολείου μας Βασίλης Γεργατσούλης.

Ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει να γίνει στην καθηγήτρια Καλλιτεχνικών Μαρία Κουλοβασιλοπούλου που επιμελήθηκε την εικονογράφηση στα περισσότερα από τα παραμύθια και την καθηγήτρια Πληροφορικής Άννα Χατζηθανάσογλου που ανέλαβε την ψηφιοποίηση των παιδικών δημιουργιών. Τέλος η Θεατρολόγος Κάτια Κοντεκάκη, η οποία τα δύο τελευταία χρόνια δίνει φωνή και κίνηση στις δημιουργίες των παιδιών,  παρουσιάσε με εξαιρετική επιτυχία την θεατρική διασκευή ενός από τα παραμύθια του βιβλίου με τίτλο: “Η απαγωγή των σημείων στίξης”.

Τη φροντίδα για την έκδοση και κυκλοφορία του Β΄ τόμου με τίτλο “Ζυμώνοντας Παραμύθια” ανέλαβαν πρόθυμα και  ακούραστα ο  Σύλλογος Γονέων του 23ου Δημοτικού και ο Γιάννης Κρανιάς από τις  εκδόσεις “ΕΝΤΥΠΟΙΣ” και εντάσσεται στις εκδηλώσεις  για την συμπλήρωση των 50 ετών προσφοράς του Σχολείου μας!

Για να δείτε την παρουσίαση του σχολείου με αφορμή τα 50 χρόνια από την ίδρυσή του πατήστε ΕΔΩ.