Βασικοί Κανόνες Λειτουργίας 23ου Δημ. Σχ. Νίκαιας

Στα πλαίσια της εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου, της ασφάλειας των μαθητών και της καλής και γόνιμης συνεργασίας όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας, κρίναμε σκόπιμο να σας γνωστοποιήσουμε τους εξής βασικούς κανόνες λειτουργίας:

• Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο από τις 8:00΄ έως τις 8:15΄(Όσοι είναι γραμμένοι στην Πρόωρη Υποδοχή βρίσκονται ήδη στο σχολείο από τις 7:00΄ως τις 8:00΄).
  • Οι γονείς αφήνουν τα παιδιά τους στην είσοδο του σχολείου.
  • Οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί είναι υπεύθυνοι για την υποδοχή των μαθητών.
  • Η είσοδος του σχολείου κλείνει με το χτύπημα του κουδουνιού.
  • Σε περίπτωση αργοπορημένης (αιτιολογημένα) άφιξης μαθητή/μαθήτριας μόνος

υπεύθυνος  για να ανοίξει την πόρτα είναι ο διευθυντής του σχολείου.

• Δεν επιτρέπεται η χωρίς λόγο παρουσία των γονέων στην αυλή, στους διαδρόμους και γενικά στους χώρους του σχολείου.
  • Παρουσία γονέων/ κηδεμόνων στο χώρο του σχολείου επιτρέπεται την προκαθορισμένη ημέρα συνάντησης με τους εκπαιδευτικούς, όπως αυτή έχει οριστεί.
  • Για τις οφειλές στο κυλικείο οι γονείς μπορούν να προσέρχονται κάθε Παρασκευή (8:00-8:15 & 13:15-13:25).
  • Οι μαθητές αποχωρούν μετά τη λήξη των μαθημάτων και οι γονείς/ κηδεμόνες πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα για να παραλάβουν τα παιδιά τους.
  • Σε περίπτωση απουσίας του μαθητή είναι απαραίτητο να ενημερώνεται ο δάσκαλος της τάξης ή ο διευθυντής.
  • Τυχόν προβλήματα που επηρεάζουν τη συμπεριφορά ή την επίδοση του παιδιού σας στο Σχολείο καλό θα είναι να συζητιούνται με τον δάσκαλό/τη δασκάλα του.

Τηλέφωνο -Fax: 2104918962

Ελπίζουμε στη συνεργασία όλων για την καλή λειτουργία του Σχολείου.

ΓΕΡΓΑΤΣΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ