Τσικνοπέμπτη στο 23ο Δημοτικό Νίκαιας 7/3/2024

Οι όμορφες στιγμές δεν σταματάνε το 23ο δημοτικό σχολείο. Τσικνοπέμπτη σήμερα και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ζήσουν το όμορφο έθιμο του τσικνίσματος. Από το πρωί ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είχε φροντίσει να σκορπίσει το άρωμα του ψημένου κρέατος στο σχολείο μας! Καλοψημένα καλαμάκια  συνοδευόμενα από ψωμάκι και από ένα χυμό για το κάθε παιδί προσφέρθηκαν με πολλή αγάπη από εθελοντές και εθελόντριες γονείς που έφτασαν από το πρωί στο σχολείο μας!

Οδηγοί μας στην αναβίωση εθίμων της αποκριάς ήταν τα παιδιά της Έκτης και της Πέμπτης τάξης με την καθοδήγηση του  γυμναστή του σχολείου μας, κ. Γιάννης Μέντη.  Τα παιδιά  παρουσίασαν 4 σχετικούς με τις ημέρες χορούς: το γαϊτανάκι, τον χορό της σκούπας, τον γανωτή και τον χορό του πιπεριού (πώς το τρίβουν το πιπέρι). Πριν από κάθε χορό η αφηγήτρια εξηγούσε αναλυτικά την καταγωγή και το νόημα κάθε δρώμενου.

Στη συνέχεια όλα τα παιδιά του σχολείου συνοδευόμενα από τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας χόρεψαν  παραδοσιακούς χορούς απ’ όλα τα μέρη της πατρίδας μας.

Φυσικά αποκριές χωρίς μασκάρεμα δεν γίνονται και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας φρόντισε να δώσει στα παιδιά όλων των τάξεων μάσκες και πολύχρωμα χαρτόνια σε  διάφορα σχήματα, ώστε τα παιδιά να δημιουργήσουν με το δικό τους γούστο και την τόσο πλούσια φαντασία τους τη μάσκα τους!

Για να μη μείνει κανείς παραπονεμένος ο Σύλλογος δεν ξέχασε  τα παιδιά  και τις εκπαιδευτικούς στο όμορό μας 11ο Νηπιαγωγείο! Όλοι γευτήκαμε τα νόστιμα και καλοψημένα κρέατα που με τόση αγάπη μάς προσφέρθηκαν.

Καλή Αποκριά με ΥΓΕΙΑ και ΕΙΡΗΝΗ σε όλους και για όλους. Ευχόμαστε να είμαστε καλά και του χρόνου να περάσουμε μια τόσο τέλεια ημέρα!!!