Τσικνοπέμπτη στο 23ο Δημοτικό Νίκαιας 24/2/2022

Μια υπέροχη εμπειρία ζήσαμε μικροί και μεγάλη την Τσικνοπέμπτη του 2022 στο σχολείο μας! Είχαμε την ευκαιρία να βιώσουμε όμορφα έθιμα του τόπου μας, να τσικνίσουμε και να δημιουργήσουμε τις δικές μας μάσκες!!

Οδηγοί μας στην αναβίωση εθίμων της αποκριάς ήταν τα παιδιά της Έκτης τάξης και ο γυμναστής του σχολείου μας, κ. Γιάννης Μέντης που με κόπο τις προηγούμενες ημέρες προετοίμασαν και παρουσίασαν 3 σχετικούς με τις ημέρες χορούς: το γαϊτανάκι, τον χορό της σκούπας και τον χορό του πιπεριού (πώς το τρίβουν το πιπέρι). Πριν από κάθε χορό αφηγητές εξηγούσαν αναλυτικά την καταγωγή και το νόημα κάθε δρώμενου. Οι τάξεις εκ περιτροπής και τηρώντας όλα τα μέτρα αποφυγής του κόβιντ παρακολούθησαν και καταχειροκρότησαν τα Εκτάκια μας!

Φυσικά αποκριές χωρίς μασκάρεμα δεν γίνονται και ο Σύλλογος γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας φρόντισε να δώσει στα παιδιά όλων των τάξεων μάσκες και πολύχρωμα χαρτόνια σε  διάφορα σχήματα, ώστε τα παιδιά να δημιουργήσουν με το δικό τους γούστο και την τόσο πλούσια φαντασία τους τη μάσκα τους!

Και όλα αυτά μέσα σε μια ιδιαίτερη μυρωδιά και ομίχλη, αφού εθελοντές γονείς μα πολυετή εμπειρία στο ψήσιμο φρόντιζαν από το πρωί να σκορπίσουν την “τσίκνα” από το ψήσιμο παντού. Στη συνέχεια μας πρόσφεραν τα σουβλάκια, ψημένα ψωμάκια   και χυμούς. Για να μη μείνει κανείς παραπονεμένος ο Σύλλογος δεν ξέχασε  τα παιδιά  και τις εκπαιδευτικούς στο όμορό μας 11ο Νηπιαγωγείο! Όλοι γευτήκαμε τα νόστιμα και καλοψημένα κρέατα που με τόση αγάπη μας προσφέρθηκαν.

Καλή Αποκριά με ΥΓΕΙΑ και ΕΙΡΗΝΗ σε όλους και για όλους. Ευχόμαστε να είμαστε καλά και του χρόνου να περάσουμε μια τόσο τέλεια ημέρα!!!