θεατρική παράσταση “Εκκλησιάζουσες” 17/02/11

23ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΝΙΚΑΙΑΣ Νίκαια 10/2/2011

Τηλ. 210-4918962

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα παρακολουθήσει την παιδική θεατρική παράσταση «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη στο Θέατρο ? κέντρο πολιτισμού Ελληνικός κόσμος την Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου.

Το έργο είναι μια γνωριμία των παιδιών με τον Αριστοφάνη μέσα από μια διασκευή που σέβεται απόλυτα τον ποιητή και τα παιδιά και έχει τη σκηνοθετική υπογραφή της Κάρμεν Ρουγγέρη και των συνεργατών της.

Βρισκόμαστε στο 392 π.Χ. Έχουν περάσει δέκα χρόνια από το τέλος του Πελοποννησιακού πολέμου και οι Αθηναίοι ακόμη δεν έχουν συνέλθει από τη μεγάλη καταστροφή?? Tα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Όλοι επιθυμούν μια αλλαγή. Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος.

Ώσπου η Πραξαγόρα μια πανέξυπνη και καπάτσα νοικοκυρά αποφασίζει να δράσει. Λίγο πριν ξημερώσει και μόλις λαλήσει ο τρίτος πετεινός αποφασίζει με τις φίλες της να ντυθούν με τα ρούχα των αντρών τους, να?????.

Υπεύθυνη δήλωση

Ο-Η κάτωθι   υπογεγραμμένος-η ……………………………………………………………………….

γονιός του μαθητή της  ……τάξης…………..

……………..επιτρέπω στο παιδί μου να παρακολουθήσει τη θεατρική παράσταση «Εκκλησιάζουσες» με το σχολείο του, στο Θέατρο ?Κέντρο Πολιτισμού Ελληνικός Κόσμος , στις 17/2/2011