Τα Χελιδονίσματα στο 23ο από την Α΄ τάξη!

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης του σχολείου μας  καλωσορίσανε την άνοιξη με τα παραδοσιακά κάλαντα, τα γνωστά « Χελιδονίσματα». Τα Χελιδονίσματα έχουν σκοπό την αφύπνιση της φύσης, φέρνουν το μήνυμα ότι η φύση ξυπνά μετά από τον βαρύ χειμώνα και η πανίδα και χλωρίδα αναγεννιούνται  «κι αν φλεβίσεις κι αν κακίσεις πάλι άνοιξη θ’ ανθίσεις». « Ήλθε ήλθε χελιδόνα» τραγουδούσαν τα παιδιά σε ολόκληρη την Ελλάδα κάθε 1η Μαρτίου, από τα αρχαία χρόνια ακόμα. Το έθιμο πέρασε από τα Βυζαντινά χρόνια και διατηρήθηκε ανά τους αιώνες μέχρι και σήμερα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού και χοροδιδασκάλισσας παραδοσιακών χορών, κας Βήχου Κωνσταντίνας σε συνεργασία με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του της Α’ τάξης, κας Ψαρολόγου Άννας  αναβιώσαν το παραδοσιακό έθιμο: Αφού έφτιαξαν τα χελιδόνια τους και φόρεσαν τα “μαρτάκια” που με τόση αγάπη ο Σύλλογος Γονέων προμήθευσε για μια ακόμη χρονιά όλα τα παιδιά του σχολείου, γύρισαν στις τάξεις και στην αυλή να μας αναγγείλουν το χαρμόσυνο μήνυμα του ερχομού της άνοιξης!

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό, κα Βήχου Κωνσταντίνα για την προετοιμασία, τη διδασκαλία και για την ευγενή της διάθεση να υποδεχθεί μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας τον ερχομό της άνοιξης!