Σεμινάριο Χορών Δυτικής Κρήτης & παρουσίαση Κρητικού Κοσμήματος

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 23ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας και η Χορευτική Ομάδα Σάμου Ο Κέρκης την Κυριακή 29 Ιανουαρίου διοργάνωσαν με πολύ μεγάλη επιτυχία σεμινάριο χορών  Δυτικής  Κρήτης και παρουσίαση κρητικού κοσμήματος. Η  Κωνσταντίνα Βήχου, χοροδιδάσκαλος (και υπεύθυνη του τμήματος χορού ενηλίκων του σχολείου μας που λειτουργεί από φέτος) είχε την επιμέλεια και τον συντονισμό της εκδήλωσης.

Ένας φροντισμένος και γευστικότατος μπουφές μας περίμενε στην είσοδο του σχολείου. Διάφορα παραδοσιακά κρητικά προϊόντα (εδέσματα και ποτά) μας έβαζαν με τον πιο γλυκό τρόπο στο κλίμα του σεμιναρίου.

Η Μακρίνα Τσιωτάκη ερευνήτρια λαογραφίας και χοροδιδάσκαλος παρουσίασε τις παραδοσιακές στολές από την Κρήτη.

Ο Παναγιώτης Παπάζογλου, τεχνίτης ανακατασκευής κρητικών κοσμημάτων, παρουσίασε παραδοσιακά κρητικά κοσμήματα και ανέδειξςε τις στολές με περίτεχνες δημιουργίες του.

Ο Παναγιώτης Αναγνωστάκης, εκπαιδευτικός & χοροδιδάσκαλος, και η Μακρίνα Τσιωτάκη , δίδαξαν  τους χορούς : Γιτσικιά ή Ρουμαθ(τ)ιανή Σούστα, Πεντοζάλη, Ρόδο και  Συρτό Χανιώτικος με παραλλαγές, αυτοσχεδιασμούς και φιγούρες σε περισσότερους από 60 γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.