Σχολή Γονέων Κυριακή 4/2 με θέμα: «Εκπαίδευση σε σύγχρονες τεχνικές διαχείρισης άγχους και προβλημάτων συμπεριφοράς σε παιδιά»

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι, στο πλαίσιο λειτουργίας της Σχολής Γονέων και σε συνέχεια του επιμορφωτικού κύκλου που έχουμε εγκαινιάσει,  θα πραγματοποιηθεί συνάντηση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας  την Κυριακή 04-02-2024 και ώρα 17:00-19:30  με θέμα:

Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας στην αξιοποίηση τεχνικών- στρατηγικών διαχείρισης άγχους και θεμάτων συμπεριφοράς στο παιδί όσο και στην οικογένεια του είναι αποτελεσματική στην αντιμετώπιση ποικίλων ψυχολογικών προβλημάτων και διαταραχών. Το γνωστικό μοντέλο της συναισθηματικής απόκρισης είναι μια προσέγγιση εστιασμένη στο πρόβλημα και επομένως στο εδώ και τώρα. Η ανάπτυξη της γνωστικής επίγνωσης είναι χρήσιμη στα παιδιά, καθώς τα βοηθάει να βελτιώσουν την ικανότητα συγκέντρωσης προσοχής, διαχείρισης θυμού ή άλλου αρνητικού συναισθήματος καθώς και την λήψη αποφάσεων.

Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η προσκεκλημένη ομιλήτρια, Δρ. Πολυξένη ΜαγγούλιαΕπίκουρη Καθηγήτρια Ψυχιατρικής Νοσηλευτικής και Ψυχοφαρμακολογίας, ΕΚΠΑ.

Η Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία του σχολείου

Ευρύκλεια Παπαδοπούλου, Ψυχολόγος