“Στάση Βιβλιοθήκη” Εκπαιδευτικό πρόγραμμα 2015

Ένα εξαιρετικά πρωτότυπο και άριστα σχεδιασμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές του σχολείου μας. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το προσωπικό της Δημοτικής Βιβλιοθήκης του Δήμου Νίκαιας σε συνεργασία με τον οργανισμό “WWF Ελλάς”. Πιο συγκεκριμένα είναι μια κοινή δράση του WWF με διάφορες Βιβλιοθήκες με τον τίτλο “Καλύτερη Ζωή”. Τα παιδιά στην αρχή γνωρίζουν τα μέσα μεταφοράς που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Στη συνέχεια έγινε μια συγκριτική παρουσίαση των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς και του ιδιωτικής χρήσης αυτοκινήτου, μέσα από την οπτική της οικολογικής μετακίνησης. Με την πετυχημένη χρήση εποπτικών μέσων (προβολέας, φωτογραφίες), αλλά κυρίως μέσω της συμμετοχής όλων των μαθητών μας σε πολλά παιχνίδια, η γνώση γύρω από το τόσο σημαντικό ζήτημα μεταδόθηκε και εμπεδώθηκε από τα παιδιά. Ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος, αφού μέσα από δραστηριότητες όπως η “Ψηφοφορία” ή ο “Λεωφορειάκιας-Αυτοκινητάκια” έγιναν οι πρωταγωνιστές, αυτοί που συμμετείχαν ενεργά στη μετάδοση της γνώσης και όχι παθητικοί ακροατές.

Ευχαριστούμε για μια ακόμη φορά το προσωπικό της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Νίκαιας για τις πολλές ευκαιρίες γνώσης και πολιτισμού που μας παρέχουν.