“Ο μισοκοκοράκος” Β΄τάξη 2013-14 (κ. Πισιώτου)

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας παρουσίασε την Πέμπτη 12 Ιουνίου την δραματοποίηση ενός από τα παραμύθια που ο Διευθυντής μας Βασίλης Γεργατσούλης έχει δημοσιεύσει με τίτλο:”Ο Μισοκοκοράκος”.

Τις δύο τελευταίες σχολικές χρονιές οι μαθητές της Β? τάξης ασχολήθηκαν με το λαϊκό παραμύθι στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Κόκκινη κλωστή δεμένη?». Διάβασαν παραμύθια από τη λαϊκή παράδοση διάφορων τόπων της Ελλάδας αλλά και άλλων χωρών, τα συζήτησαν, τα εικονογράφησαν και τα δραματοποίησαν. Με την ευκαιρία της ολοκλήρωσης αυτής της τόσο ενδιαφέρουσας ενασχόλησης η κ. Ελένη Πισιώτου και η κ. Κάτια Κοντεκάκη συνεργάστηκαν δημιουργικά και ζωντάνεψαν το υπέροχο λαϊκό παραμύθι του” Μισοκοκοράκου” σε μία Καρπαθιακή παραλλαγή. Το αποτέλεσμα ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους . Τα φροντισμένα σκηνικά και η ταιριαστή μουσική ανέδειξαν την πολύ καλή σκηνική παρουσία των μαθητών.