“Μπάλες στο φεγγάρι” Το κουκλοθέατρο πήγε… Κηποθέατρο (ανανεώθηκε)

Συμμετέχοντας στο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη οι μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν τρία πρωτότυπα έργα. Τα δύο από αυτά βασίζονται σε παραμύθια που έγραψαν οιμαθητές του 23ου Δημοτικού στα πλαίσια του προγράμματος “Παιχνίδια Δημιουργικής Φαντασίας” που υλοποιείται τα τρία τελευταία χρόνια στο σχολείο μας.
Το πρώτο (Μπάλες Στο Φεγγάρι) και το τρίτο έργο (Η Απάγωγή των Σημείων Στίξης) τα διασκεύασε η θεατρολόγος Κάτια Κοντεκάκη, που πάντρεψε με εξαιρετικό τρόπο το κουκλοθέατρο με την πρόζα. Κουκλοπαίχτες και μικροί ηθοποιοί σε παράλληλη δράση ζωντάνεψαν με μοναδικό τρόπο τις παιδικές δημιουργίες.
Το δεύτερο έργο (Η πρώτη ιπτάμενη γάτα) ήταν δημιουργία του διευθυντή του σχολείου μας Βασίλη Γεργατσούλη. Τα τραγούδια της παράστασης δίδαξαν και συνόδευσαν τα παιδιά ο μουσικός Αντώνης Κιουπίδης (κιθάρα και φλογέρα) και ο κ.Βασίλης (κιθάρα).
Το ζεστό χειροκρότημα στο τέλος της παράστασης ήταν οι μεγαλύτερη επιβράβευση για τους μικρους και τους μεγάλους πρωταγωνιστές που κατέβαλλαν πολύ μεγάλες προσπάθειες με συνεχείς και κοπιαστικές πρόβες ιδιαίτερα τις τελευταίες ημέρες. Όλοι οι παραπάνω συντελεστές της παράστασης, οι μικροί μαθητές καθώς και οι δασκάλες τους, Άντζελα Σαμοίλη (Δ΄) και Όλγα Τζέμου (Γ΄) παρέλαβαν στο τέλος της παράστασης αναμνηστικά διπλώματα εκ μέρους του Δημάρχου που τίμησε με την παρουσία του την εκδήλωση.
Υπενθυμίζουμε ότι τα παραμύθια που δημιούργησαν οι μαθητές του σχολείου μας, καθώς και οι θεατρικές τους διασκευές περιλαμβάνονται στο 2ο τόμο του βιβλίου “Ζυμώνοντας Παραμύθια” που θα παρουσιαστεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του 23ου Δ.Σχ. Νίκαιας το Σάββατο 6 Ιουνίου στις 7:00 απόγευμα.