“Φτου Ξελευθερία” 12 Ιουνίου 2015

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή 12 Ιουνίου η παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: “Φτου Ξελευθερία”, που υλοποίησαν τα τμήματα της Α΄, το Β΄1 (κ. Αραλικίδου), η Γ΄και η Δ΄τάξη του σχολείου μας.

Σε μια βραδιά με πολύ κέφι και παιχνίδι οι μικροί μας μαθητές έπαιξαν και μας θύμισαν παλιά και  αγαπημένα ομαδικά παιχνίδια.

Στο χώρο της εισόδου οι δασκάλες είχαν διοργανώσει έκθεση με παλιά παιδικά παιχνίδια, ενώ ο στολισμός του χώρου είχε γίνει με τις μαθητικές δημιουργίες που είχαν ετοιμάσει τα παιδιά.

Η καθηγήτρια Πληροφορικής Άννα Χατζηθανάσογλου παρουσίασε με τη Δ΄τάξη μία προσομοίωση ενός μαθηματικού παιχνιδιού του  ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Η Θεατρολόγος Κάτια Κοντεκάκη “έβαλε στο παιχνίδι” και κάποια από τα μεγαλύτερα παιδιά, που μας παρουσίασαν ένα πρωτότυπο παιχνίδι επικοινωνίας.