“Ειρήνη” του Αριστοφάνη στο Κηποθέατρο (πρόσκληση – πρόγραμμα)

Η αρχαία κωμωδία “Ειρήνη” του Αριστοφάνη θα παρουσιαστεί την Παρασκευή 3 Ιουνίου, στις 8:30μ.μ. στο Δημοτικό Κηποθέατρο Νίκαιας από τους μαθητές των Δ΄ & ΣΤ΄τάξεων του 23ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας.

Ακολουθούν τα κείμενα από το καλαίσθητο πρόγραμμα που επιμελήθηκαν οι κ. Ειρήνη Ποντικάκη & Όλγα Τζέμου:

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ – ΣΚΗΝΙΚΑ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Κώστας Βάρναλης

Κάτια Κοντεκάκη

Βασίλης Γεργατσούλης

Ειρήνη Ποντικάκη, Όλγα Τζέμου

Το έργο προλογίζουν οι μαθητές της Δ? τάξης

Παίζουν οι Μαθητές:

Α΄ ΗΜΙΧΟΡΙΟ

Β΄ ΗΜΙΧΟΡΙΟ

Όλγα Τσότσου (Κορυφαία),

Κων/να Τσάνη, Αθηνά Σινάνογλου, Μυρσίνη Μαυρουδή, Μαρία Πολίτη, Αφροδίτη Μπουκουβάλα, Ελένη Εξάρχου, Νταϊάνα Ράκο, Βαγγέλης Μαμνιόγλου, Παύλος Παντουβάνος, Γιώργος Καρανδρέας, Αλέξανδρος Μπαϊρακτάρης

Διαμάντω Φίνα, Σοφία Βλαχο- πούλου, Κων/να Ρούκα, Ελευθερία Τσαρούχα, ΒένιαΧρηστάρα, Μαρία Ζηκίδη, Μάριος Θωμέας, Κων/νος Μουσαμάς, Σταύρος Τσολάκος, Θεμιστοκλής Πρέντι, Νίκος Παντουβάνος, Λευτέρης Κωνσταντινίδης, Άγγελος Φερμελής, Σταύρος Τσολάκος

Η υπόθεση του έργου

Ο Τρυγαίος, ένας απλός αμπελουργός από την Αθήνα, δεν αντέχει άλλο τις συμφορές από τον πόλεμο και αποφασίζει ν’ ανέβει στον ουρανό καβάλα σ’ ένα σκαθάρι, που ο ίδιος έχει αναθρέψει γι’ αυτόν το σκοπό. Στόχος του είναι να κάνει τα παράπονά του στο Δία και να ζητήσει ειρήνη για το καλό των Ελλήνων. Φτάνοντας στον ουρανό, μαθαίνει από τον Ερμή ότι οι θεοί έχουν μετακομίσει στο πιο ψηλό σημείο του, αγανακτισμένοι από τις διαρκείς εχθροπραξίες Αθηναίων – Σπαρτιατών. Στη θέση τους έχουν αφήσει τον Πόλεμο, ο οποίος έκλεισε την Ειρήνη σε μια σπηλιά και ετοιμάζεται να βάλει όλες τις πόλεις σ’ ένα γουδί για να τις κάνει… σκορδαλιά! Ο Τρυγαίος καλεί όλους τους Έλληνες και κυρίως τους αγρότες και τους τεχνίτες να βοηθήσουν, ώστε όλοι μαζί να μετακινήσουν το βράχο και να ελευθερώσουν την Ειρήνη. Η προσπάθεια στέφεται με επιτυχία. Η Ειρήνη ξεπροβάλλει από τη σπηλιά συνοδευόμενη από δύο ωραίες κόρες, την Οπώρα και τη Θεωρία. Ο Τρυγαίος εγκαθιδρύει την Ειρήνη, οδηγεί τη Θεωρία στη Βουλή και γελοιοποιεί τους πολεμοκάπηλους. Στο τέλος παντρεύεται την Οπώρα και η κωμωδία τελειώνει με ένα γαμήλιο γλέντι.

Λίγα λόγια για την ιστορική περίοδο για την οποία αναφέρεται το έργο

Η Ειρήνη παρουσιάστηκε το 421 π.Χ. στους δραματικούς αγώνες της γιορτής των Μεγάλων Διονυσίων και κέρδισε το δεύτερο βραβείο. Ο Αριστοφάνης έγραψε την κωμωδία αυτή κατά τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων μεταξύ Αθηναίων και Σπαρτιατών, που κατέληξαν στην ειρήνη του Νικία, με την οποία οι λαοί των δύο αντιπάλων ήλπιζαν ότι θα λήξει ο Πελοποννησιακός πόλεμος.

Η κωμωδία του Αριστοφάνη Ειρήνη συμβολίζει τον πόθο του ανθρώπου για την εξάλειψη του πολέμου και την επικράτηση της ειρήνης και αποτελεί έναν ύμνο στην αγροτική ζωή. Αναφέρεται στο όραμα αυτό, για το οποίο τόσοι αγώνες έχουν γίνει και τόσο ανθρώπινο αίμα έχει χυθεί.

Πληροφορηθείτε το πλήρες Πρόγραμμα του 25ου Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου μας: