“Ειρήνη” του Αριστοφάνη στο Κηποθέατρο 3/6/16(βίντεο+ φωτο)

Η αρχαία κωμωδία “Ειρήνη” του Αριστοφάνη παρουσιαστηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή 3 Ιουνίου, στις 8:30μ.μ. στο Δημοτικό Κηποθέατρο Νίκαιας από τους μαθητές των Δ΄ & ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας. Τα σκηνικά, τα οποία επιμελήθηκε η Κάτια Κοντεκάκη, προετοίμασαν κατάλληλα το χώρο ωστε να μπορέσουν οι μικροί και οι μεγάλοι μαθητές να ζωντανέψουν το διαχρονικά επίκαιρο αίτημα του Αριστοφάνη για Ειρήνη. Κατά την είσοδο των θεατών οι μικροί ηθοποιοί διένειμαν το καλαίσθητο πρόγραμμα που επιμελήθηκαν η κ. Ποντικάκη και η κ. Τζέμου. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο και επιβραβεύτηκαν με το παρατεταμένο χειροκρότημα του κοινού που ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση των παιδιών και βρέθηκε στις εξέδρες του Κηποθέατρου. Το κηρύκειο του Ερμή φιλοτέχνησε η καθηγήτρια καλλιτεχνικών του σχολείου μας Κύρα Μουσχοϊδου.Τα σκηνικά σχεδίασε η Θεατρολόγος του σχολείου μας Κάτια Κοντεκάκη.Το βίντεο που παρουσίασε η Ενωση Συλλόγου Γονέων Νίκαιας-Αγ. Ιωάννη Ρέντη στο Φεστιβάλ.