“Χριστουγεννιάτικο Παζάρι” από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων (11-12/12/2021)

Το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Δεκεμβρίου το σχολείο μας γέμισε από χαρούμενες παιδικές φωνές. Μετά από δύο κουραστικά χρόνια περιορισμών και απαγορεύσεων ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας πραγματοποίησε το “Χριστουγεννιάτικο Παζάρι” και σκόρπισε απλόχερα τη χαρά σε όλους μας! Τις προηγούμενες εβδομάδες βλέπαμε τις ακούραστες μαμάδες του σχολείου μας να προετοιμάζουν και να στολίζουν λιχουδιές και στολίδια. Με τον ενθουσιασμό τους κινητοποίησαν τα παιδιά όλων των τμημάτων του σχολείου μας που δημιούργησαν χειροποίητα στολίδια και λιχουδιές, τα οποία στη συνέχεια με το μοναδικό τους γούστο τα ανέδειξαν.

Οι υπόλοιποι γονείς του σχολείου με τη σειρά τους ανταποκρίθηκαν ιδανικά τόσο με την παρουσία τους και τις δύο ημέρες των εκδηλώσεων όσο και με την αγορά των χειροτεχνιών των παιδιών τους.

Τα παιδιά του σχολείου μας κατέγραψαν τις επιθυμίες τους και έστειλαν ένα γεμάτο ελπίδες γράμμα στον Αϊ-Βασίλη!!!

Στα εργαστήρια παλιοί και καινούργιοι φίλοι του σχολείου μας όπως η καθηγήτρια αγγλικών  κ. Βίκυ Πέγιου με τα τραγούδια στα Αγγλικά , η ειδική παιδαγωγός Ευτυχία Βαρσάμη με το διαδραστικό της παραμύθι με τίτλο “Σε έναν κήπο μια φορά” , η ζωγράφος μαμά Κική και η συγγραφέας Λιλή Γάτη με τη μοναδική “Συνταγή του Χιονιού¨ και την ομαδική  συγγραφή του “παραμυθιού των Χριστουγέννων” απασχόλησαν δημιουργικά τα παιδιά του σχολείου χαρίζοντάς τους μοναδικές στιγμές.

Η Πινιάτα άντεξε σε αρκετά χτυπήματα, αλλά στο τέλος μοίρασε τις λιχουδιές της στα παιδιά που πήραν μέρος στο παιχνίδι!!!

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στα τοπικά καταστήματα και τις βιοτεχνίες  της γειτονιάς μας που, χωρίς να ζητούν καμία προβολή, δώρισαν για μια ακόμη φορά τα προϊόντα τους. Η ονομαστική αναφορά που κάνουμε είναι το λιγότερο που μπορούμε για να ανταποδώσουμε την ανιδιοτελή προσφορά τους!

Ο φούρνος του, παλιού μαθητή του σχολείου μας, Μανώλη Τριβουλίδη μας γλύκανε με τα παραδοσιακά του μελομακάρονα που έστειλε και… ξαναέστειλε ώστε να κεραστούν όλοι!

Το οινοπωλείο του κ. Νίκου “Ο Λευτέρης” δώρισε τις συσκευασίες με τα κρασιά!

Το ανθοπωλείο του Βαγενά στόλισε με τις καλαίσθητες γλάστρες με τα λουλούδια των Χριστουγέννων, τα  “Αλεξανδρινά ” του τον χώρο!

Το βιβλιοπωλείο Ζαβολάκι δώρισε υλικά που στόλισαν και συσκεύασαν τα αντικείμενα που είχαμε στο Παζάρι!

Το ζαχαροπλαστείο του Ν. Ζήκα προσέφερε τα παραδοσιακά του (λουκούμια, παστέλια, καρύδες κ.α.)!

Η παξιδαμοποιΐα του Ε. Μανουσάκη από τον Κορυδαλλό προσέφερε παραδοσιακά κρητικά  προϊόντα!

Το εργαστήριο παραδοσιακών προϊόντων Κρικζώνης προσέφερε τις  νόστιμες χυλοπίτες!

Η κουφετοποιία Χατζηγιαννάκης μας προσέφερε μια ποικιλία από τα εκλεκτά της γλυκίσματα!

Η καραμελοποιία Κόκος γέμισα τις κατασκευές των παιδιών με τις γλυκές της καραμέλες!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσες και όσους αφιέρωσαν τον πολύτιμο χρόνο τους και προετοίμασαν μια τόσο τέλεια από κάθε πλευρά εκδήλωση που θα μείνει βαθιά χαραγμένη στις καρδιές μικρών και μεγάλων!