Προγράμματα Συλλόγου Γονέων – Δήμου Νίκαιας 2017-18 (Από 5/10)

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 23ου Δημοτικού Νίκαιας φροντίζει και φέτος να υλοποιηθούν στο χώρο του σχολείου μας αρκετές πολιτιστικές και αθλητικές  δραστηριότητες.  Έτσι είναι πιο εύκολο στους μαθητές μας να συμμετέχουν σε αυτές.

Σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαμε κάθε Πέμπτη λειτουργεί η ζωγραφική για τα παιδιά με την κα Γιόλα Αθανασίου.

1ο τμήμα (Α΄-Β΄ δημοτ.) 4.00-5.00μ.μ.

2ο τμήμα (Α΄-Β΄-Γ΄) 5.00-6.00μ.μ.

3ο τμήμα (Γ΄-Δ΄) 6.00-7.00μ.μ.

4ο τμήμα (Γ΄-Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄) 7.00-8.30μ.μ.

*Αλλαγή τμήματος μετά από συνεννόηση με την κυρία Γιόλα.

Επίσης κάθε Παρασκευή στην αίθουσα εκδηλώσεων του 15ου Δημοτικού πραγματοποιούνται τα μαθήματα των παραδοσιακών χορών για παιδιά.

1ο τμήμα (Α-Β-Γ δημ) 4:15.μ.μ.-5:00μ.μ.

2ο τμήμα (Δ-Ε-ΣΤ) 5:00-5:45μ.μ.

Τέλος την Παρασκευή 6/10  ξεκινάει η δραστηριότητα της “Δημιουργικής Γραφής” για τα παιδιά με υπεύθυνη την συγγραφέα και φίλη του σχολείου μας  Λιλή Γάτη. Φέτος θα υπάρξουν δυο τμήματα. 6-7μ.μ. για Α΄, Β΄, Γ΄ δημοτικού και 7-8μ.μ. για Δ΄, Ε΄, Στ΄ δημοτικού. Συγγραφείς παιδικών βιβλίων, ηθοποιοί, θεατρολόγοι κ.α. διαθέτουν τον πολύτιμό τους χρόνο βοηθώντας τους μαθητές μας να ανακαλύψουν τα μυστικά της συγγραφής, της δραματοποίησης και γενικότερα της παραγωγής λόγου. Όλο και περισσότερα παιδιά συμμετέχουν αυτή την υπέροχη ευκαιρία που ο Σύλλογος Γονέων και οι εθελοντές-συγγραφείς  παρέχουν. Είναι η τρίτη χρονιά που η δράση αυτή υλοποιείται από τον Σύλλογο Γονέων με πολύ μεγάλη επιτυχία.