Ποιητικός Διαγωνισμός από το 20ο Δημοτικό Νίκαιας

Το 20ο Δημοτικό Νίκαιας διοργανώνει για 2η χρονιά φέτος Διαγωνισμό ποίησης με τίτλο:«Εκφράσου με ποίηση» στον οποίο καλεί να λάβουν μέρος παιδιά Ε΄και ΣΤ΄Δημοτικού από όλα τα σχολεία της Νίκαιας.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας των μαθητών/μαθητριών για να ετοιμάσουν τις δικές τους ποιητικές δημιουργίες ο διευθυντής μας, Βασίλης Γεργατσούλης, παρουσίασε στα παιδιά το ποιητικό είδος “χαϊκού”. Όποιος επιθυμεί μπορεί να κατεβάσει την ποιητική συλλογή “Καιροί σκεφτικοί” πατώντας ΕΔΩ.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

• Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές των δημοτικών σχολείων της Νίκαιας με την προϋπόθεση τα κείμενά τους να είναι στην ελληνική γλώσσα.
  • Κάθε διαγωνιζόμενος έχει δικαίωμα να λάβει μέρος με 1 ποίημα μέχρι 40 στίχους σε έντυπη μορφή (ΟΧΙ χειρόγραφο. Στην περίπτωση συμμετοχής με χαικού ή λ΄ίμερικ τα παιδιά μπορούν να στείλουν 2-3 δημιουργίες τους).
  • Το ποίημα θα σταλεί σε τρία (3) αντίτυπα με απλή ταχυδρομική επιστολή.
  • Έξω από το φάκελο στη θέση του αποστολέα θα αναγράφεται μόνο το ψευδώνυμο.
  • Τα πλήρη στοιχεία των διαγωνιζομένων [ονοματεπώνυμο, ηλικία, διεύθυνση κατοικίας ή Σχολείου, ταχ. κώδικας, τηλέφωνο, τίτλος έργου, ψευδώνυμο και ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (εφόσον υπάρχει)] θα εσωκλείονται σε ένθετο σφραγισμένο φάκελο, στον οποίο θα αναγράφεται εξωτερικά μόνο το ψευδώνυμο.
  • Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα.
  • Τελευταία ημερομηνία αποστολής, με σφραγίδα ταχυδρομείου, ορίζεται η 10 Φεβρουαρίου 2020.