Περιβαλλοντικές δράσεις στο δασάκι του Αγίου Φιλίππου 23 Οκτωβρίου

Η Διεύθυνση Πρασίνου του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη, μια υπηρεσία του Δήμου μας που βρίσκεται πάντα κοντά μας και υλοποιεί μαζί με τους μαθητές του σχολείου μας πολλές δράσεις μας κάλεσε για δεντροφύτευση, καθαρισμό αλλά και πολύ παιχνίδι στο άλσος του Αγίου Φιλίππου την Κυριακή 23 Οκτωβρίου και ώρα 10.00 π.μ.- 14.00μ.μ.

Τα παιδιά αλλά και οι μεγάλοι καθάρισαν το δασάκι, συμμετείχαν στη δεντροφύτευση, ενημέρωθηκαν για περιβαλλοντικά θέματα και διασκέδασαν στα παιχνίδια. Όλα αυτά σε μια πολύ όμορφη δράση που διοργάνωσε ο Δήμος μας. Τα δασάκι δίπλα στο σχολείο μας είναι μια νησίδα ομορφιάς που πρέπει όλοι μας να αγκαλιάσουμε. Το κάθε παιδί που φρόντισε για την καθαριότητα και φύτεψε ένα δέντρο θα δεθεί με το δασάκι και θα το προτατεύει όποτε βρίσκεται εκεί.