Περιοδικό “Τα Σαΐνια” (ψηφιακή έκδοση)

Το πρώτο τεύχος του περιοδικού του σχολείου μας πήραν στα χέρια τους όλοι οι μαθητές τη Δευτέρα 11 Απριλίου. Ο ευφάνταστος και πετυχημένος τίτλος που επέλεξαν να δώσουν στην προσπάθειά τους αυτή είναι “Τα Σαΐνια”. Η έκδοση αυτή αποτελεί τον καρπό της προσπάθειας των ίδιων των μαθητών και ιδιαίτερα της Συντακτικής Ομάδας που συνέστησαν και επιμελήθηκε το τεύχος αυτό. Συμμετείχαν με άρθρα, παιχνίδια, ανέκδοτα, αινίγματα κ.α. όλες οι τάξεις του σχολείου μας. Ήταν επιλογή για εμάς τους εκπαιδευτικούς να έχουμε την μικρότερη δυνατή παρουσία στην όλη διαδικασία της προετοιμασίας. Το αποτέλεσμα γεμίζει χαρά τόσο εμάς όσο και κυρίως τους μικρούς δημοσιογράφους που αναγνωρίζουν στην κάθε σελίδα την προσπάθεια που κατέβαλαν. Σας παρακαλούμε να κρίνεται με επιείκεια την πρώτη αυτή προσπάθεια των παιδιών σας. Υπάρχουν διαθέσιμα αρκετά ακόμη αντίτυπα τα οποία μπορείτε να ζητήσετε από το σχολείο σε περίπτωση που επιθυμείτε να δώσετε το περιοδικό σε κάποιον παππού , γιαγιά, νονά κ.α. Τα παιδιά μας μάς απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι μπορούν δρώντας συλλογικά να κάνουν θαύματα!

Λίγες ημέρες μετά την έκδοση τα 300 περιοδικά εξαντλήθηκαν! Θερμά συγχαρητήρια στους μικρούς δημοσιογράφους μας!!!