Πασχαλινο Παζάρι 5-4-2014

Μεγάλος δάσκαλος δεν είναι αυτός που διδάσκει το καλό με ωραία λόγια, αλλά εκείνος που το διδάσκει με το παράδειγμά του.(Πεσταλότζι)

Το Πασχαλινό Παζάρι που πραγματοποιήθηκε εχθές ήταν ένα σπουδαίο μάθημα για εμάς και τα παιδιά μας .Ένα μάθημα χωρίς πολλά λόγια που σίγουρα θα μιλήσει στην καρδιά τους .

Τις τελευταίες εβδομάδες σχεδόν κάθε απόγευμα οι γονείς δούλευαν αθόρυβα και εντατικά. Συνεργάστηκαν ιδανικά και προετοίμασαν ένα σωρό αντικείμενα προς πώληση. Την Παρασκευή το βράδυ όλα ήταν έτοιμα. Η εθελοντική προσφορά και η καλή διάθεση δεκάδων γονέων συνάντησε την καλή οργάνωση ,το μεράκι και το γούστο .Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Οι γονείς διέθεσαν χρόνο, κόπο και χρήματα για να έχουμε τόσο σπουδαία αποτελέσματα. Εξίσου σημαντική και η ανταπόκριση του συνόλου των γονέων του σχολείου μας στο κάλεσμα του Συλλόγου. Από όλη αυτή την πραγματικά σπουδαία διοργάνωση υπήρξε οικονομικό όφελος που θα διατεθεί στο σχολείο. Το μεγαλύτερο κέρδος όμως για το σχολείο μας ήταν τα γελαστά πρόσωπα , η ζεστή ανθρώπινη επαφή και το ουσιαστικό ενδιαφέρον για το Δημόσιο σχολείο, το σχολείο μας. Μακάρι τα παιδιά μας να πάρουν τα σπουδαία αυτά μηνύματα από την εκδήλωση αυτή και να τα κάνουν πράξη στη ζωή τους.