Παρουσίαση βιβλίου “Το Φάντασμα του Αγησίλαου”

Την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου, στις 7:00 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε στην παρουσίαση του βιβλίου των Βασίλη Γεργατσούλη & Κάτιας Κοντεκάκη με τίτλο “Το Φάντασμα του Αγησίλαου” (Θεατρικό). Στην αρχή της παρουσίασης το λόγο πήραν ο Γιάννης Κρανιάς, πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και ο Γιώργος Δημητρακόπουλος, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών. Και οι δύο αναφέρθηκαν στο σπουδαίο έργο τόσο των δύο συγγραφέων όσο και της Θεατρικής Ομάδας που με την καθοδήγηση της Κ. Κοντεκάκη ανέβασαν το έργο. Στη συνέχεια αναγνώσθηκε το κείμενο της Βαρβάρας Γεωργοπούλου,Επίκουρης Καθηγήτριας του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, η οποία για λόγους ανωτέρας βίας δεν κατάφερε να είναι μαζί μας. Οι δύο συγγραφείς μίλησαν για την κοινή τους δημιουργία και “ζωντάνεψαν” ένα αστείο απόσπασμα από την εισαγωγή του έργου.

Στο τέλος της εκδήλωσης μέλη της Θεατρικής Ομάδας του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Νίκαιας ? Πειραιά παρουσίασαν μία χαρακτηριστική σκηνή του έργου και κέρδισαν για μια ακόμη φορά το ζεστό χειροκρότημα του κοινού.Η παρουσίαση διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 23ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας & τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π.Ε. Νίκαιας ? Πειραιά.