Παρουσίαση βιβλίου “Αιτιολογικές Αφηγήσεις” (3 βιντεο & Φωτογραφίες)

Την Κυριακή 28 Ιουνίου παρουσιάστηκε το βιβλίο “Αιτιολογικές Αφηγήσεις” που συνέγραψαν και εικονογράφησαν μαθητές του σχολέιου μας. Την έκδοση επιμελήθηκε ο διευθυντής Βασίλης Γεργατσούλης, ο οποίος μαζί με τη δασκάλα Άντζελα Σαμοΐλη ανέφεραν με λίγα λόγια τον τρόπο με τον οποίο δούλεψαν ώστε να έχουμε αυτό το τόσο όμορφο αποτέλεσμα. Κείμενα του βιβλίου απέδωσαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο ο ηθοποιός και συγγραφέας Γιάννης Μποσταντζόγλου και η συγγραφέας και φίλη του σχολείου μας Λιλή Γάτη. Την αίθουσα εκδηλώσεων που φιλοξένησε την εκδήλωση στόλιζαν δημιουργίες των μαθητών μας από το Απογευματινό Τμήμα Ζωγραφικής με υπεύθυνη την κ. Γιόλα Αθανασιάδη. Είναι το τρίτο βιβλίο που γράφουν και εικονογραφούν μαθητές του σχολείου μας, με την υποστήριξη των δασκάλων τους και του διευθυντή Βασίλη Γεργατσούλη. Αξίζει να αναφέρουμε ότι όλα τα έσοδα του βιβλίου θα πάνε στον Σύλλογο Γονέων (τιμή βιβλίου 6 ευρώ). Για να θυμηθείτε τις προηγούμενες προσπάθειες των παιδιών μας με τα “Ζυμώνοντας Παραμύθια” και “Ζυμώνοντας Παραμύθια Β΄τόμος” πατήστε ΕΔΩ και ΕΔΩ. Με αυτή την αφορμή μπορούμε επίσης να θυμηθούμε την όμορφη δημιουργία δύο τάξεων τη σχολική χρονιά 2011-12 με θέματα σχετικά με τους μύθους που υλοποιήθηκαν από την Γ΄ τάξη της κ. Μίνας Οικονόμου και την Ε΄ του κ. Φώτη Μυλωνά.