Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής – Γ΄& Δ΄ τάξη

Την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου η Γ΄και η Δ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκαν τo Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής που βρίσκεται εντός του Πάρκου Ενόπλων Δυνάμεων στον Ταύρο.Διαμορφώθηκε τον Ιούνιο του 2008 σε μια έκταση 10 στρεμμάτων. Πρόκειται για ένα σύγχρονο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής με σκοπό να αποτελέσει χώρο εκπαίδευσης παιδιών στα ζητήματα κυκλοφορικής αγωγής όχι μόνο του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου, αλλά και των λοιπών γειτονικών Δήμων.Στην αρχή οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του προγράμματος για τους βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς. Ακόμη ενημερώθηκαν θεωρητικά για το πώς κινούμαστε στο δρόμο ως πεζοί αλλά και ως οδηγοί ποδηλάτου ή αυτοκινήτου.

Ακολούθησε πρακτική εφαρμογή όσων ακουσαν στο ειδικά διαμορφωμένο περιβάλλον.Τα παιδιά έμαθαν και ευαισθητοποιήθηκαν σε ένα τόσο σπουδαίο θέμα, αυτό της οδικής ασφάλειας, μέσα από το παιχνίδι.

Οι μαθητές του Δ΄1 (κ. Καραούλης) μετά την επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής κατασκεύασαν μακέτες με δρόμους στους οποίους είχαν τοποθετήσει σήματα της τροχαίας και φανάρια.