Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος(Βίντεο)-Ενημέρωση για την Ανακύκλωση (26-5-2015)

Την Τρίτη 26 Μαΐου οι μαθητές της Ε΄και της ΣΤ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ενημέρωση σχετικά με την ανακύκλωση των οικιακών αποβλήτων αλλά και την ευαισθητοποίησή τους γύρω από την φροντίδα του περιβάλλοντος.Την ενημέρωση υλοποίησε η περιβαλλοντική οργάνωση με την επωνυμία “Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης”.

Κατά τη διάρκειά της, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με έννοιες όπως η πρόληψη, η επαναχρησιμοποίηση, η κομποστοποίηση και η ανακύκλωση, ενώ ενημερώνονται και για τις δράσεις που αφορούν σε αυτές τις μεθόδους διαχείρισης των αποβλήτων. Στην ενημέρωση αυτή πραγματοποιήθηκαν και ορισμένες δραστηριότητες με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και διαδραστικού πίνακα, έτσι οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη χρήση τεχνολογιών κατά τη διδασκαλία αλλά και αφομοιώνουν με μεγαλύτερη ευκολία τις νέες πληροφορίες λόγω του οπτικοακουστικού υλικού. Επιπροσθέτως, λόγω της βιωματικής του φύσης η εκπαιδευτικό αυτή παρουσίαση ενδέχεται να γίνει και «μάθημα ζωής» για τους μαθητές δημιουργώντας τους μία βαθύτερη οικολογική συνείδηση.

Ήταν μια όμορφη ευκαιρία ευαισθητοποίησης με αφορμή και την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου και αποτελεί μια ακόμη ευκαιρία για  ενημέρωση μικρών και μεγάλων  για τα περιβαλλοντικά προβλήματα.

Υπενθυμίζουμε ότι με το σχολείο μας συμμετέχουμε σε προγράμματα ανακύκλωσης “Τηγανελαίων” και “Ηλεκτρικών στηλών” (μπαταρίες).