Ομιλία για την “Διατροφή στο σχολικό περιβάλλον” 13/12/17

Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιηθηκε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ομιλία από τον επίτιμο Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής Ηλία Χατζόπουλο με θέμα: «Διατροφή στο σχολικό περιβάλλον». Ο ομιλητής με απλό λόγο παρουσιάσε σε μικρούς και μεγάλους θέματα που αφορούσαν στο τόσο κρίσιμο θέμα της υγείας και της ποιότητας ζωής των μαθητών, αλλά και των ενηλίκων. Με την βοήθεια ενός πλούσιου οπτικού υλικού, αλλά και με άμεση επίδειξη, μας μίλησε για τις παραμορφώσεις της σπονδυλικής στήλης (κύφωση, σκολίωση, λόρδωση) και τους τρόπους πρόληψης των παθήσεων αυτών. Ακόμη μας παρουσίασε προτάσεις για σωστή διατροφή ωστε να έχουμε γερά οστά και μας ανέφερε διατροφικές στρατηγικές για να αποφύγουμε την παχυσαρκία και τις ασθένειες που αυτή συνεπάγεται σε μικρές και μεγάλες ηλικίες. Παράλληλα απάντησε ακούραστα σε όποια απορία του τέθηκε. Η συμμετοχή του ευάριθμου ακροατηρίου και το ζεστό και παρατεταμένο χειροκρότημα μικρών και μεγάλων στο τέλος έκλεισε την όμορφη αυτή εκδήλωση.