Ομιλία από την κ. Παπαματθαίου 8-4-2013

Η προϊσταμένη του Τμήματος Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη κ. Ελένη Παπαματθαίου (κοινωνική λειτουργός) μας τίμησε με την παρουσία της τη Δευτέρα το απόγευμα στο σχολείο μας. Η συνάντηση αυτή ήταν η καλή συνέχεια από τις κοινές δράσεις Συλλόγων Διδασκόντων και Γονέων που ξεκίνησαν την προηγούμενη εβδομάδα. Το θέμα ήταν ” Σχέσεις στην οικογένεια και θέσπιση ορίων”. Η κ. Παπαματθαίου μας κέρδισε από την αρχή με τον απλό και προσιτό λόγο και προσπάθησε όχι να μας δώσει εύκολες λύσεις , αλλά να μας ωθήσει να σκεφτούμε και να επαναπροσδιορίσουμε αυτά τα τόσο σοβαρά θέματα της ζωής μας. Μεσα στον περιοροσμένο χρόνο μιας εισήγησης μας ενεργοποίησε να κοιτάζουμε πίσω από τις συμπεριφορές , ψάχνοντας τις αιτίες και τα βαθύτερά μας κίνητρα. Στην πρόσκληση ανταποκρίθηκαν πολλοί γονείς. Η κ. Παπαματθαίου δεσμεύτηκε ότι θα βρει χρόνο να επανέλθει και σε άλλες ευκαιρίες στο σχολείο μας. Σήμερα, ένα χρόνο περίπου μετά από την εκδήλωση αυτή όλοι γνωρίζουμε ότι έχει ανταποκριθεί και με το παραπάνω στην υπόσχεση αυτή.