Οδηγίες για την δήλωση νόσησης των παιδιών από κόβιντ-19 και την επιστροφή στο σχολείο

Το υγειονομικό πρωτόκολλο από τις 10 Ιανουαρίου άλλαξε. Σύμφωνα με νέα μέτρα, η επιστροφή στο σχολείο ενός παιδιού που νοσεί από κόβιντ- 19 μπορεί να γίνει μετά την παρέλευση τουλάχιστον πέντε (5) ημερών απομόνωσης, εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών, υπό την  προϋπόθεση ότι  την έκτη μέρα ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) είναι αρνητικός.

Υπενθυμίζουμε πως όταν ένα παιδί διαγνωστεί θετικό στον κόβιντ μέσω αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test), θα πρέπει να το επιβεβαιώσει με μοριακό τεστ ή rapid τεστ.  Για rapid τεστ μπορεί να πάει στα σταθερά σημεία που  λειτουργούν πρωινές ώρες από Δευτέρα έως Παρασκευή. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η προσκόμιση της σχετικής βεβαίωσης από την ιστοσελίδα self-testing.gov.gr. τεστ που θα αναφέρει ότι το παιδί μέσω σελφ τεστ είναι θετικό στον κόβιντ. Για να δείτε τα σταθερά σημεία πατήστε ΕΔΩ.  Εναλλακτικά μπορεί να κάνει τα τεστ  ιδιωτικά, εφόσον το επιθυμούν με δικά του έξοδα. Τα αποτελέσματα των ελέγχων δεν παραλείπουμε να τα δηλώνουμε στην πλατφόρμα και να ενημερώνουμε το σχολείο.

Για να δείτε τον συνοπτικό οδηγό από τον ΕΟΔΥ για όλες τις περιπτώσεις πατήστε τον σύνδεσμο: 10120-covid19sxoleia11012022