Ο συγγραφέας Μανώλης Μαυρολέων στο σχολείο μας 19-2

Την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον συγγραφέα βιβλίων για παιδιά (και όχι μόνο) Μανώλη Μαυρολέων.
Πραγματοποιήθηκαν δύο παρουσιάσεις.Στην πρώτη ήταν τα τμήματα Γ΄και Δ1΄ που είχαν διαβάσει τα βιβλία με την Κίκο , μια σπουδαία κότα που έμαθε … να πετάει και ταξίδεψε σε όλο τον κόσμο.Τα παιδιά του Δ1΄είχαν στολίσει την αίθουσα με ζωφραφιές εμπνευσμένες από τα βιβλία που γνώρισαν.

Ο κ. Μαυρολέων με ζωντάνια και αμεσότητα κάλεσε τα παιδιά να μιμηθούν την Κίκο και να αγωνιστούν ώστε να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις και να πραγματοποιήσουν ότι ονειρεύονται. Στη συνέχεια με τη βοήθεια και του διευθυντή μας παρουσιάστηκε ένα τραγούδι που γράφτηκε για τα βιβλία αυτά.

Την επόμενη παρουσίαση στην Β΄και την Α΄ τάξη είχαμε την παρουσίαση του βιβλίου “Το αφηρημένο αστέρι”. Ο συγγραφέας μας μίλησε για την σύλληψη τις πρώτης ιδέας καθώς και όσων ακολούθησαν, ώστε να φτάσει στα χέρια μας το υπέροχο αυτό βιβλίο για το φεγγάρι. Με τη συμμετοχή μας έγινε μια προσπάθεια να φτιαχτεί ένα τραγούδι από τα παιδιά για “Το αφηρημένο αστέρι “, που μελοποίησε στη συνέχεια ο διευθυντής μας.Οι μαθητές χάρισαν ζωγραφιές στον κύριο Μαυρολέοντα.

Με την εκδήλωση της Παρασκευής έκλεισε ο κύκλος επισκέψεων συγγραφέων στο σχολείο μας. Αυτή η προσπάθεια που πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή όλων των τάξεων του σχολείου μας
και είχε θετικότατα αποτελέσματα . Ελπίζουμε να είμαστε σε θέση σύντομα να επαναλάβουμε αντίστοιχες δραστηριότητες.