Ο μικροναυπηγός Βαγγέλης Γρυπιώτης στο σχολείο μας (2 Βίντεο)

Δύο καταπληκτικές εμπειρίες είχαμε την ευκαιρία να ζήσουμε στο σχολείο μας. Την Τετάρτη 18 και την Δευτέρα 30 Μαΐου μας επισκέφτηκε ο μικροναυπηγός Βαγγέλης Γρυπιώτης (για να γνωρίσετε περισσότερα για τον σπουδαίο συμπολίτη μας πατήστε ΕΔΩ) και μας ταξίδεψε με τα στιβαρά σκαριά που κατασκευάζει στη ναυτική ιστορία της Μεσογείου.

Ο κύριος Βαγγέλης την πρώτη φορά μας μίλησε γενικά για το μεράκι του με τα πλοία το οποίο σιγά σιγά το εξέλιξε μέσα από τη μακροχρόνια έρευνα και εξάσκηση και έτσι τώρα οι κατασκευές του έχουν φιλοξενηθεί στα μεγαλύτερα μουσεία της Ελλάδας. Ακόμα εκπροσωπεί επάξια την χώρα μας σε εκθέσεις που πραγματοποιούνται σε πολλές χώρες του κόσμου.

Τα παιδιά της Δ΄ της Ε΄ και της Στ΄ τάξης που τον παρακολούθησαν έμειναν έκπληκτα από όσα είδαν και άγγιξαν, αφού ο κ. Βαγγέλης τα μοναδικά δημιουργήματά του δεν τα κρατά σε κάποια προθήκη, αλλά τα έδινε στα παιδιά να τα περιεργαστούν, να τα μυρίσουν και να τα νιώσουν. Παράλληλα με ένα πλούσιο εποπτικό υλικό το οποίο είχε προετοιμάσει και προέβαλλε από τον βιντεοπροβολέα οι μαθητές πληροφορήθηκαν διάφορα στοιχεία της παγκόσμιας ναυτικής ιστορίας.

Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για μερικές μέρες μετά μόνο που αυτή τη φορά εστιάσαμε στην περίοδο του Βυζαντίου. Μαζί μας ήταν οι δύο Πέμπτες από το 15ο Δημοτικό σχολείο που μαζί με την κυρία Μαρία Μαργιώλα και τον κύριο Πάτροκλο Σιαμέτη, τους δασκάλους τους γνωρίσαμε την τόσο ενδιαφέρουσα περίοδο κυριαρχίας του βυζαντινού ναυτικού σε όλη τη λεκάνη της Μεσογείου. Ένα εντυπωσιακό ολοκληρωμένο “δρομώνιο” γίνεται οδηγός μας στο ταξίδι με καπετάνιο τον κύριο Βαγγέλη. Μας ανέλυσε διεξοδικά για τις εξελίξεις που πραγματοποιήθηκαν τους αιώνες αυτούς στη ναυπηγική καθώς και τα όπλα που τελειοποίησαν, όπως οι καταπέλτες ή το υγρό πυρ.

Ανεκτίμητη και στις δύο επισκέψεις ήταν η βοήθεια του κ. Σωτήρη Κοντόπουλου, ο οποίος βοήθησε στη μεταφορά των αντικειμένων και διέθεσε δύο ημέρες από ον περιορισμένο λόγω εργασίας χρόνο του προκειμένου να έχουν οι μαθητές μας και εμείς αυτές τις τόσο μοναδικές ευκαιρίες. Τον ευχαριστούμε θερμά για αυτό.

Για τον κύριο Βαγγέλη θα μπορούσαμε να γράφουμε ατέλειωτες ώρες, επειδή όμως θεωρούμε ότι καμία περιγραφή δεν μπορεί να αποδώσει την μοναδική εμπειρία που βιώσαμε, θα προσπαθήσουμε την επόμενη σχολική χρονιά να οργανώσουμε μια παρουσίαση του Βαγγέλη Γρυπιώτη την οποία θα μπορούν να παρακολουθήσουν και οι γονείς.