Μέτρα για την ασφαλή επιστροφή στο σχολείο τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Καλή χρονιά με υγεία και κάθε ευτυχία στις οικογένειές σας!
Η επιστροφή των μαθητών στο σχολείο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου.
► ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ SELF-TEST ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
Σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε να προμηθευτείτε πέντε (5) δωρεάν self-test από τα φαρμακεία έως το Σάββατο 08/01/22 τα οποία πρέπει πλέον να γίνονται από όλους τους μαθητές (και από αυτούς που έχουν εμβολιαστεί ή έχουν πιστοποιητικό νόσησης).
► ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ SELF-TEST
Μόνο για την 1η εβδομάδα : 10-14 Ιανουαρίου – Όλοι οι μαθητές οφείλουν να κάνουν τρία (3) self-test δωρεάν. Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος  self-test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).
Από τη 2η εβδομάδα (17-21/1) και για τις επόμενες εβδομάδες, όλοι οι μαθητές οφείλουν να κάνουν δυο (2) selftest δωρεάν έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Τρίτης και της Παρασκευής (όπως γίνονταν και
πριν τις διακοπές).
► EDUPASS – ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ SELF-TEST
Αφού πραγματοποιήσετε τους ελέγχους μην ξεχνάτε να δηλώνετε  το αποτέλεσμα στη πλατφόρμα edupass.gov.gr από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19 την οποία πρέπει να έχουν οι μαθητές μαζί τους σε εκτυπωμένη ή χειρόγραφη μορφή.
Σας παρακαλούμε τα παιδιά να έχουν μαζί τους τουλάχιστον 2 μάσκες εκτός από αυτή που φορούν.