Λειτουργία Ε.Δ.Υ. (Επιτροπή διεπιστημονικής υποστήριξης) στο 23ο Δ. Σχ. Νίκαιας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

Σας γνωρίζουμε ότι στο σχολείο μας λειτουργεί και την φετινή χρονιά Ε.Δ.Υ. (Επιτροπή διεπιστημονικής υποστήριξης) που αποτελείται από εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης,  την ψυχολόγο Ευρύκλεια Παπαδοπούλου και τον κοινωνικό λειτουργό Βασίλη Μπαλωμενάκη.

• Σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων των μαθητών, με την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης, καθώς και τους εκπαιδευτικούς Παράλληλης Στήριξης, αξιολογούν και διερευνούν πιθανές εκπαιδευτικές, ψυχοκοινωνικές ανάγκες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές/ μαθήτριες του σχολείου μας.
  • Επίσης, παρέχουν συμβουλευτική υποστήριξη και ενδυνάμωση στις οικογένειες των μαθητών σε ομαδική ή ατομική βάση, ανάλογα με τις εκάστοτε διαπιστωμένες ανάγκες είτε των μαθητών/τριών είτε και των οικογενειών τους και κατόπιν συνεχούς επικοινωνίας και συνεργασίας εφαρμόζουν στοχευμένες εκπαιδευτικές και ψυχοκοινωνικές παρεμβάσεις σε ατομικό ή ομαδικό πλαίσιο.
  • Απαραίτητη προϋπόθεση της οποιαδήποτε συνεργασίας σας με την ΕΔΥ είναι η έγγραφη συναίνεσή σας και η από κοινού υπογραφή του συμβολαίου συνεργασίας, το οποίο παρέχεται από την σχολική μας μονάδα.

Για οποιοδήποτε επικοινωνία ή ατομική συνάντηση, ενημερώστε τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων ή τη Διεύθυνση του σχολείου. Παραμένουμε στη διάθεσή σας και σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Με εκτίμηση

Τα μέλη της Ε.Δ.Υ. (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης)