Κουκλοθέατρο “ΦιλΦαρί”: Ο Μήτρος και ο Τζίμης

Στις 26 Ιανουαρίου, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας καθώς και τα παιδάκια από το 11ο Νηπιαγωγείο, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια εξαιρετική παράσταση από το Κουκλοθέατρο «ΦιλΦαρί». Η ιστορία που οι δύο κουκλοπαίκτες ? ηθοποιοί (Φίλιππος Φέρτης & Μαριλένα Στεφανή) μας παρουσίασαν είναι μια ιστορία βασισμένη στο μύθο του Αισώπου «Ο ποντικός του αγρού και της πόλης». Μέσα από το τόσο γνώριμο και οικείο περιβάλλον του μύθου τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με πολλές από τις ανθρώπινες αξίες που τείνουν σήμερα να εξαφανιστούν. Επίσης, παρουσιάστηκαν τα θετικά και τα αρνητικά που παρέχει η ζωή στη φύση και στην πόλη αντίστοιχα. Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και έτσι τα παιδιά απόλαυσαν την καλοστημένη αυτή παράσταση ακολούθησαν κανονικά το ημερήσιο πρόγραμμά τους.