Κατεδάφιση του Δημοτικού Σχολείου στη Γάζα

Οι ζωγραφιές, που με τόση αγάπη ετοίμασαν μαθητές του σχολείου μας, έφτασαν ήδη στα χέρια των μαθητών του σχολείου που κατεδάφισαν οι Ισραηλινοί. Όπως μπορούμε να δούμε από φωτογραφίες που μας κοινοποίησαν εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα, που πήγαν εκεί μετά από επίσημη πρόσκληση της Παλαιστινιακής Αρχής, δεν εγκαταλείπουν την προσπάθεια για μόρφωση και αντιστέκονται.

Με θλίψη πληροφορηθήκαμε τις προηγούμενες ημέρες την είδηση για την κατεδάφισης από τις Ισραηλινές δυνάμεις του Σχολείου που είχε χτιστεί στην Χεβρώνα μέσα από την πρωτοβουλία “Ένα Σχολείο για τη Γάζα”. Την συγκεκριμένη πρωτοβουλία είχαν αγκαλιάσει τόσο οι μαθητές του σχολείου μας (ΕΔΩ), όσο και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Νίκαιας-Πειραιά δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη τους προς τον δοκιμαζόμενο Παλαιστινιακό λαό. Οι μαθητές του σχολείου μας δημιούργησαν εκφραστικότατες ζωγραφιές με όμορφα μηνύματα για να τα δώσουν στους συνομίληκούς τους που στερούνται τα στοιχειώδη.

Φωτογραφία από το τείχος του αίσχους (δεξιά) που απαγορεύει την ελεύθερη μετακίνηση των Παλαιστινίων μέσα στην ίδια τους την πατρίδα και χάρτης (αριστερά) που δείχνει την σταδιακή γκετοποίηση των Παλαιστινίων σε δυο περιορισμένους θύλακες.