Καλωσορίζουμε την άνοιξη! Κάλαντα του Αγερμού ή Κάλαντα της άνοιξης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης του σχολείου μας θα καλωσορίσουν την άνοιξη με τα παραδοσιακά κάλαντα, τα γνωστά « Χελιδονίσματα». Τα Χελιδονίσματα έχουν σκοπό την αφύπνιση της φύσης, φέρνουν το μήνυμα ότι η φύση ξυπνά μετά από τον βαρύ χειμώνα και η πανίδα και χλωρίδα αναγεννιούνται  «κι αν φλεβίσεις κι αν κακίσεις πάλι άνοιξη θ’ ανθίσεις». « Ήλθε ήλθε χελιδόνα» τραγουδούσαν τα παιδιά σε ολόκληρη την Ελλάδα κάθε 1η Μαρτίου, από τα αρχαία χρόνια ακόμα. Το έθιμο πέρασε από τα Βυζαντινά χρόνια και διατηρήθηκε ανά τους αιώνες μέχρι και σήμερα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού και χοροδιδασκάλισσας παραδοσιακών χορών, κας Βήχου Κωνσταντίνας σε συνεργασία με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του της Α’ τάξης, κας Ψαρολόγου Άννας θα αναβιώσουν το παραδοσιακό έθιμο: Παιδιά με ομοιώματα χελιδονιών στα χέρια (αυτοσχέδια από χαρτί, ξύλο ή πανί), οι ονομαζόμενοι Καλαντιστές ή Χελιδονιστές, με τον κορυφαίο να κρατάει το μεγάλο ομοίωμα χελιδόνας και οι υπόλοιποι να κρατούν καλαθάκια στολισμένα με κισσούς και λουλούδια, πήγαιναν από σπίτι σε σπίτι και τραγουδούσαν τα Χελιδονίσματα δίνοντας ευχές στους νοικοκύρηδες. Εκείνοι ως αντάλλαγμα τους έβαζαν στο καλαθάκι τους αυγά, τυρί, λάδι, κουλούρια, γλυκίσματα και σπανιότερα χρήματα, τα οποία προσέφεραν στο τέλος τα παιδιά στον δάσκαλό τους ως αμοιβή για τα γράμματα που τους μάθαινε.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό, κα Βήχου Κωνσταντίνα για την προετοιμασία, τη διδασκαλία και για την ευγενή της διάθεση να υποδεχθεί μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας τον ερχομό της άνοιξης.