Ηλεκτρονική χορήγηση βεβαίωσης φοίτησης μαθητή/τριας – Απλοποίηση της διαδικασίας

Σύμφωνα με το ΦΕΚ, η βεβαίωση φοίτησης μαθητή/τριας χορηγείται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω της ειδικής εφαρμογής που έχει δημιουργηθεί στην Ενιαία Ψηφιακή Πύλη της Δημόσιας Διοίκησης (ΕΨΠ-gov.gr).

Δημιουργείται ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή, προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (ΕΨΠ-gov.gr), κατά τους όρους του ν. 4624/2019 και του άρθρου 47 παρ. 2 του ν. 4623/2019, μέσω της οποίας κάθε χρήστης δύναται να αιτείται και να λαμβάνει βεβαιώσεις φοίτησης μαθητή/τριας, είτε για τον εαυτό του ατομικά, είτε για ανήλικα πρόσωπα, επί των οποίων ασκεί τη γονική μέριμνα, ή την επιμέλεια αυτών (γονείς/κηδεμόνες ή άλλο φυσικό πρόσωπο στο οποίο έχει ανατεθεί η επιμέλεια των ανηλίκων προσώπων).

Η διαδικασία έκδοσης της βεβαίωσης είναι απλή και ολοκληρώνεται σε λίγα βήματα: Ο χρήστης εισέρχεται στην ειδική εφαρμογή:

με τους κωδικούςtaxisnet. Για τους ανήλικους μαθητές/τριες, εισέρχονται στην ειδική εφαρμογή οι γονείς/κηδεμόνες που ασκούν τη γονική μέριμνα ή την επιμέλεια αυτών, ή τα φυσικά πρόσωπα στα οποία έχει ανατεθεί η επιμέλειά αυτών. Στην ειδική εφαρμογή, ο χρήστης επιλέγει το τέκνο για το οποίο θέλει να εκδώσει την ηλεκτρονική βεβαίωση φοίτησης.

Η βεβαίωση εκδίδεται αυτόματα και ο χρήστης μπορεί να την αποθηκεύσει στον υπολογιστή του ή να την εκτυπώσει. Η βεβαίωση φοίτησης που εκδίδεται ηλεκτρονικά έχει το ίδιο κύρος με την βεβαίωση που εκδίδεται από το σχολείο.

Είναι υποχρεωτικά αποδεκτή από όλους τους φορείς του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα, καθώς και από φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες. Η επαλήθευση του περιεχομένου της βεβαίωσης από κάθε λήπτη γίνεται μέσω της υπηρεσίας επαλήθευσης που παρέχεται από την ΕΨΠ. Για την επαλήθευση, ο λήπτης εισάγει τον μοναδικό αναγνωριστικό αριθμό επαλήθευσης που αναγράφεται στη βεβαίωση.