Η κυρία Κουίν Μινασιάν στο σχολείο μας 17-2

Η συγγραφέας Κουήν Μινασιάν επισκέφτηκε την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου το σχολείο μας.Τα τμήματα της Στ΄της Ε΄και το Δ2΄είχαν γνωρίσει τη κ. Κουίν μέσα από το βιβλίο της με τίτλο ¨Παραμύθια από την Αρμενία ¨ το οποίο είχαν μελετήσει. Στην παρουσίαση οι μαθητές με τη βοήθεια των λαϊκών διηγήσεων, που περιέχονται στο βιβλίο, ήρθαν σε επαφή με τον πολύπαθο λαό της Αρμενίας.

Μέσω της οικογενειακής ιστορίας της κ. Μινασιάν τα παιδιά ταξίδεψαν από το Ερζερούμ, στα Άδανα, στο Εσι Σεχίρ, την Σμύρνη και τέλος στην Κοκκινιά-Νίκαια ακολουθώντας τη μαρτυρική πορεία των λαών που αιώνες κατοικούσαν στην Μικρά Ασία και έπεσαν Θύματα του τουρκικού εθνικισμού. Τα παιδιά προσηλώθηκαν τόσο από τις διηγήσεις , όσο και από το πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό από το χθές αλλά και από τη σημερινή πραγματικότητα στις περιοχές τις ιστορικής Αρμενίας και του ανεξάρτητου κράτους της Αρμενίας, που η συγγραφέας έχει συλλέξει μέσα από τα πολλά της ταξίδια στην περιοχή. Το ανέκδοτο αυτό υλικό παρουσιάστηκε με τον βιντεοπροβολέα στην αίθουσα εκδηλώσεων.