Η κυρα-Σαρακοστή

Την Πέμπτη 15 Μαρτίου μαθητές της Α΄και της Στ΄τάξης του σχολείου μας έφτιαξαν την κυρα-Σαρακοστή με την καθοδήγηση της φίλης του σχολείου μας Αγγελικής Γεωργίου. Τα παιδιά ζύμωσαν και γνώρισαν ένα από τα παλαιότερα έθιμα της ελληνικής κοινωνίας που σχετίζεται με την προετοιμασία μας για τη γιορτή του Πάσχα. Αποτελεί ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο για την περίοδο της Σαρακοστής ενώ ολόκληρη η παρουσία της Κυράς Σαρακοστής συμβολίζει τη νηστεία και την κατάνυξη των ημερών.

ΥΛΙΚΑ:

• 3 κούπες αλεύρι
  • 1 κούπα αλάτι
  • 1 κούπα νερό
  • Μπαχαρικά για διακόσμηση

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Σε ένα μπολ βάζουμε αλεύρι, αλάτι, νερό και ζυμώνουμε. Χωρίζουμε τη ζύμη σε δύο κομμάτια και πλάθουμε την Κυρά-Σαρακοστή. Φτιάχνουμε το σώμα, τη φούστα, το πρόσωπο, τα πόδια της και τη διακοσμούμε όπως θέλουμε. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160 βαθμούς, για 30 λεπτά.

Αυτό το ζυμάρι δεν τρώγεται, παρά μόνο φτιάχνεται για το καλό, αφού είναι αλατόζυμο, όπως λένε. Το ζυμάρι έχει επίτηδες μεγάλη ποσότητα αλατιού για να μπορεί να συντηρηθεί και τις 7 εβδομάδες και να μη μουχλιάσει. Δεν ήταν λίγες οι νοικοκυρές που έβαζαν μέσα ένα μικρό νόμισμα και στο τέλος της 7ης εβδομάδας κάθε μέλος της οικογένειας έκοβε με το χέρι ένα μικρό κομμάτι και σε όποιον έπεφτε το νόμισμα σήμαινε ότι θα είχε την τύχη με το μέρος του.