Η γέννηση της φύσης μέσα από τα μάτια των αρχαίων Ελλήνων Ε΄2 2012 ( κ. Φώτης Μυλωνάς)

Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Μέσα από την αρχαία ελληνική ιστορία και μυθολογία μπορούμε να αντλήσουμε στοιχεία για το πώς αντιλαμβάνονταν οι πρόγονοί μας τη δημιουργία των στοιχείων της φύσης. Οι ιστορίες τους ταξίδεψαν μέσα στο χρόνο, γαλούχησαν γενιές και γενιές και έφτασαν ως τις μέρες μας. Ο πλούτος του πολιτισμού μας είναι τεράστιος και είναι αναγκαίο να τον γνωρίσουμε και να δεχθούμε απ? αυτόν διδάγματα για τη ζωή μας.

Άλλοι μύθοι και θρύλοι των προγόνων μας είναι πολύ γνωστοί και άλλοι λίγο. Όλοι όμως είναι σημαντικοί, αφού όσες φορές και αν τους ακούσουμε μένουμε το ίδιο γοητευμένοι όπως την πρώτη φορά.

Οι πρόγονοί μας θεωρούσαν τη φύση μητέρα όλων των πλασμάτων. Γι? αυτό τη σέβονταν και τη φρόντιζαν. Τα στοιχεία της φύσης είχαν για κείνους θεϊκή υπόσταση και συχνά τα προσωποποιούσαν.

Οι μαθητές εντόπισαν τους αρχαίους μύθους μέσα σε βιβλία και ιστοσελίδες. Στη συνέχεια τους αποτύπωσαν εικαστικά στο χαρτί με το δικό τους μοναδικό τρόπο.

Παράλληλα, φέτος εκπονήσαμε στην Ευέλικτη Ζώνη και ένα πρόγραμμα βιβλιοδεσίας. Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω προγραμμάτων έδωσε αυτό το όμορφο βιβλίο .

Τα παιδιά από την πρώτη στιγμή ενθουσιάστηκαν, εργάστηκαν και συνεργάστηκαν για να είναι το αποτέλεσμα τόσο εντυπωσιακό.

Η λογική και το συναίσθημα είναι δύο ισότιμες όψεις της ανθρώπινης ψυχής. Στα προγράμματα που εκπονήσαμε προσπαθήσαμε να μην υποτιμήσουμε καμιά τους.

Για να δείτε την εργασία των μαθητών του κ. Μυλωνά πατήστε εδώ