Γιορτή του Αγίου Φιλίππου 14/11

Το σχολείο μας έχει την τύχη να βρίσκεται δίπλα από τον μεγαλύτερο χώρο πρασίνου για τον Δήμο μας και έναν από τους μεγαλύτερους της Αττικής. Στο εσωτερικό του δεσπόζει το όμορφο παρεκκλήσι του Αγίου Φιλίππου, που δίνει και το όνομα του στον κατάφυτο αυτό λόφο. Με αφορμή τη γιορτή του παραθέτουμε λίγα λόγια για τον βίο του.

Λίγα λόγια για τον Άγιο Φίλιππο

Ο Άγιος Φίλιππος ήταν ένας από τους δώδεκα μαθητές του Κυρίου. Καταγόταν από τη Βηθσαϊδά της Γαλιλαίας, απ’ όπου και ο Ανδρέας με τον Πέτρο. Τον κάλεσε μαθητή Του ο ίδιος ο Κύριος, και κατόπιν ο Φίλιππος έφερε στον Κύριο το Ναθαναήλ. Η παράδοση αναφέρει ότι ο Φίλιππος κήρυξε το Ευαγγέλιο στη Μικρά Ασία (Λυδία και Μυσία), μαζί με τον Βαρθολομαίο και την αδελφή του Μαριάμνη. Βρήκε μαρτυρικό θάνατο στην Ιεράπολη της Φρυγίας, καθώς τρυπήθηκε στους αστραγάλους και καρφώθηκε σ’ ένα ξύλο. Η Ορθόδοξη εκκλησία τιμά την μνήμη του στις 14  Νοεμβρίου.

Το λείψανο του αποστόλου για πολλά χρόνια στόλισε τον ιερό ναό που είχε κτισθεί στην Ιεράπολη προς τιμή του αγίου. Η αγία κάρα του τιμήθηκε από διάφορους αυτοκράτορες, όπως τον Θεοδόσιο, τον Ηράκλειο και άλλους με τις βασιλικές σφραγίδες τους. Μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Σταυροφόρους κατά το 1204 μ.Χ. το λείψανο μεταφέρθηκε στην Κύπρο και για πολλά χρόνια φυλασσόταν στο χωριό Άρσος (Αρσινόη της Πάφου) στον ιερό ναό που κτίστηκε εκεί προς τιμή του αποστόλου. Αργότερα ένα μέρος των λειψάνων για ευλογία διανεμήθηκε σε διάφορα μέρη. Η θήκη με την ιερή κάρα προ του 1788 μ.Χ. για μεγαλύτερη ασφάλεια μετακομίσθηκε στην Ιερά Μονή του Σταυρού στο Όμοδος, στην Λεμεσό της Κύπρου, και εκεί φυλάσσεται μέχρι σήμερα.

Στις 27 Ιουλίου  του  2011 ομάδα αρχαιολόγων ανακοίνωσε την ανακάλυψη του τάφου του αποστόλου Φιλίππου στη δυτική Τουρκία.