Γιορτή για την εξέγερση του Πολυτεχνείου (2023)

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 τα παιδιά των  Γ΄    &  Ε΄ τάξεων παρουσίασαν  μια υπέροχη γιορτή αφιερωμένη στην εξέγερση του Πολυτεχνείου. Οι υπεύθυνες των τάξεων Μιρέλα Αραλικίδου  (Γ΄  τάξη) και Δέσποινα Τάτση (Ε΄ τάξη) δίδαξαν και οργάνωσαν με άψογο τρόπο τις μαθήτριες και τους μαθητές τους. Θεατρικά δρώμενα και αφηγήσεις με τη συνοδεία εποπτικού υλικού που παρουσίασαν οι κυρίες Βάσια και  Ελένη Μόγια ξαναζωντάνεψαν τις ιστορικές εκείνες ημέρες του Νοέμβρη. Την εκδήλωση πλαισίωσε με τα τραγούδια η κ. Υβόνη Σιέμου, μουσικός του σχολείου μας. Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει να γίνει στον στολισμό που φιλοτέχνησαν τα παιδιά με την καθοδήγηση της εικαστικού κ. Ιωάννας Καλή. Ο Οργανισμός Εκδόσεων Δημοκρατικών Βιβλίων που δημιουργήθηκε  με 400 γαρύφαλλα από χαρτομάντιλα σηματοδότησε με τον καλύτερο τρόπο το πάγιο αίτημα για ένα δημοκρατικό σχολείο που ενθαρρύνει με ουσιαστικό  τρόπο τη συνεργατικότητα και την αλληλοβοήθεια.