Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου – Γιορτή της σημαίας(27/10/2023)

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος στο σχολείο μας την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου η σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων μαθητές και μαθήτριες του Δ΄1 (κ. Μαίρη Τράκα) & του Δ΄ 2 τάξης (κ. Άντζελα Σαμοΐλη) μας παρουσίασαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο στιγμές από τα ηρωικά και σκληρά χρόνια του πολέμου και της κατοχής.

Η ημέρα μας ξεκίνησε με την καθιερωμένη έπαρση της Σημαίας από τους σημαιοφόρους.

Στην αρχή της εκδήλωσης ο Διευθυντής του σχολείου μας, κ. Ζυμβρακάκης,  διάβασε το πρακτικό της επιλογής σημαιοφόρων και παραστατών και παρέδωσε τη Σημαία του σχολείου μας

στους σημαιοφόρους και τους παραστάτες.

Οι δασκάλες των τμημάτων, η κ. Τσούκα Ηλιούλα και η μουσικός μας κ. Υβόννη Σιέμου οργάνωσαν άψογα την γιορτή και μετέδωσαν τον ενθουσιασμό τους στα παιδιά, που με τις αφηγήσεις τους και τα δρώμενα που μας παρουσίασαν, τίμησαν τους ήρωες του ΄40.